Korzár logo Korzár

Španielska kráľovská rodina sa teší sympatiám verejnosti a úcte médií

Cela Európa sa určite zhodne na tom, že španielsky kráľ Juan Carlos II. je jedným z najuznávanejších európskych monarchov, ktorý si v priebehu

svojej 25

Španielsko v čase Francovej diktatúry bolo kráľovstvom bez kráľa. Keď 22. novembra roku 1975, sotva dva dni po smrti diktátora Franca, zasadol mladý Juan Carlos na trón, pôsobil dojmom slabej osobnosti a všetci mali pochybnosti, či svoju úlohu zvládne. Jeho odporcovia predpokladali, že nový kráľ nevydrží dlho a považovali ho iba za Francovu bábku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento imidž len umocňovali jeho predchádzajúce kroky - v roku 1969 totiž prisahal vernosť Francovmu Národnému hnutiu. Jeho súhlas s vymenovaním za španielskeho panovníka tiež znamenalo postaviť sa proti vlastnému otcovi Juanovi, ktorý opakovane požadoval od Franca, aby ho ako legitímneho dediča koruny vymenoval za svojho nástupcu. Nikdy sa tak však nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa sa preto popísalo o odcudzení syna a otca v dôsledku rozhodnutia Franca. Isté však je, že princ Juan Carlos strávil v Španielsku veľa času, učiac sa vojenskej disciplíne, toľko obdivovanej Francom, pričom ho usmerňovali tútori verní diktátorovi. Rovnako je isté, že do Španielska ho za účelom získať vzdelanie poslal práve jeho otec.

Juan Carlos de Borbón, ako znie v španielčine meno Jeho veličenstva, sa narodil v Ríme v roku 1938. Celá rodina žila v exile od roku 1931, keď vtedajší kráľ Alfonso XIII. opustil svoju vlasť po vyhlásení republiky.

Len desaťročného Juana Carlosa sa jeho otec rozhodol poslať naspäť do Španielska, aby tam získal vzdelanie a spoznal krajinu, ktorej by mohol jedného dna vládnuť. Sám Juan de Borbón žil pritom v exile vo Švajčiarsku, neskôr v Portugalsku a vrátil sa do Španielska až po Francovej smrti. Otec so synom sa teda odcudzili nielen politicky, ale aj citovo.

SkryťVypnúť reklamu

Synovi však po jeho nástupe na trón otec pomohol. Počas mnohých rokov strávených v exile nadviazal Juan z rodu Bourbonovcov kontakty s ľavicovými politikmi, monarchami, kresťanskými demokratmi a získal si ich dôveru. Po tom, ako jeho syn prevzal moc v krajine, ich požiadal o podporu pri upevňovaní legitimity kráľovstva. Podarilo sa mu to dosiahnuť a imidž nového kráľa sa tak zlepšoval - hoci mimoriadne pomaly.

V roku 1981 zažil kráľ a celé Španielsko zásadný otras. Cely svet mal vtedy možnosť vidieť v televízii pokus o prevrat riadený plukovníkom Antoniom Tejerom, ktorý obsadil parlament a fyzicky napadol ministra obrany.

O niekoľko hodín neskôr mohli tí istí diváci vidieť španielskeho kráľa v uniforme najvyššieho veliteľa ozbrojených síl, ktorý uisťoval celú spoločnosť o víťazstve demokracie. Pokus o prevrat sa teda skončil neúspechom a 23. február 1981 tak priniesol Juanovi Carlosovi rešpekt. Mnohí sú totiž presvedčení, že práve monarcha zachránil demokraciu v deň, keď boli zástupcovia ľudu uväznení v budove parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Od toho okamihu však uplynuli vyše dve desaťročia, počas ktorých kráľ zostarol a stal sa z neho päťnásobný starý otec. Jeho dávny imidž zvodcu žien nahradil dojem hlavy kráľovskej rodiny, ktorá ju drží pohromade. Jej členovia pritom pôsobia dojmom, že žijú mimoriadne šťastným životom.

Pohybuje sa po uliciach mesta a jeho deti si vyberajú partnerov z ľudu. Nikto sa nepozastavuje nad tým, že kráľovským zaťom je bývalý basketbalista baskického pôvodu, ktorý so svojou manželkou, mladšou kráľovskou dcérou infantkou Cristinou žijú v Barcelone životom bežných Španielov. Ničím nezvyčajným nie sú preto ani fotografie zachytávajúce nenalíčenú Cristinu s manželom, oboch odetých v texaskách a teniskách na prechádzke s deťmi.

Zhrnuté jednou vetou - seriózna tlač kráľa a celú rodinu rešpektuje, bulvárna ich má v pozitívnom zmysle slova v obľube. Nedávnemu májovému 40. výročiu manželstva kráľovského páru sa tlač síce venovala veľmi obšírne, no so všetkou úctou.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu