vyslovili americkí fyzici po preštudovaní približne jedného milióna záznamov o zemetraseniach na našej modrej planéte.
Častice záhadnej matérie sú podozrivé z vyvolania otrasov zemského povrchu zakaždým, pokiaľ sa odborníkom nepodarí lokalizovať epicentrum zemetrasenia, napísal nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Odborníci vyslovili smelú hypotézu, podľa ktorej mohli pred deviatimi rokmi preletieť cez Zem vo zvislom smere dve mikroskopicky malé častice s váhou niekoľkých ton. Počas preletu vyvolali zemetrasenie, ktoré zaregistrovalo viacero seizmologických staníc na svete.
Z naznačených signálov sa dokonca podarilo vyrátať miesto, kde minimeteority do Zeme vnikli a odkiaľ vyleteli von. Experti sa taktiež zhodli v tom, že miniatúrne projektily museli mať rýchlosť stoviek kilometrov za sekundu.
Týmto spôsobom môžu cez Zem preniknúť len nepatrné a napriek tomu nezvyčajné ťažké objekty. Pôvodné predpoklady, že mohlo ísť o minimálne čierne diery, odborníci odmietli. Podľa ich názoru išlo skôr o výsledok zrážky normálnych a ojedinelých kvarkov - elementárnych častíc atómových jadier. Normálne kvarky patria do výbavy "bežných" pozemských atómov, ojedinelé kvarky pochádzajú pravdepodobne zo záhadnej čiernej hmoty, tvoriacej deväť desatín masy nášho vesmíru.
K uvoľneniu vesmírnych kvarkov mohlo prísť ešte v časoch tzv. veľkého tresku, vzniku vesmíru alebo pri zrážke dvojitých hviezd, pozostávajúcich z čiernej hmoty.
Odborníci sa domnievajú, že Zem sa môže stať terčom takéhoto vesmírneho minibombardovania minimálne raz za rok. Problém však zostáva v rovine teoretických úvah. Záznamy o nezvyčajných zemetraseniach, ktoré by mohli tvrdenia fyzikov potvrdiť alebo vyvrátiť, sa prestali robiť ešte v roku 1993.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.