Najväčšou novinkou boli nové netradičné ochranné prvky, ktoré sa na ceninách objavili prvýkrát. Dnes už bežne používané ochranné prvky ako: ochranný prúžok, slepecké označenie hodnoty, sútlačová značka, optický prúžok sa na platidlách objavili prvýkrát. Bankovky mali netradičný charakter aj z výtvarného hľadiska. Strana rubu je navrhnutá na výšku, čo je ďalší netradičný prvok najmä z výtvarného hľadiska. Napriek tomu v súťaži zvíťazili výtvarné návrhy Ernesta a Ursuly Hiestandových z Zűrrichu. Námetom lícnych strán sú významné švajčiarske osobnosti. Strana rubu je riešená v náväznosti na oblasť, kde významná osobnosť pôsobila. Celú sériu bankoviek vytlačil závod OREL FŰSSLI Zűrych.
Aby sme trošku lepšie spoznali švajčiarske bankovky, tak sa pozrieme trošku do histórie. Na desaťfrankovke je dominantnou osobnosťou matematik a fyzik Leonard Euler. Narodil sa v roku 1707 v Basileji, publikoval viac než deväťsto prác z oblasti aplikovanej a teoretickej matematiky. Na dvadsaťfrankovke je Horace Benedict de Saussure, významný geológ, ktorý sa narodil v roku 1740 v Conches pri Ženeve. Jeho výstup na Mont Blanc v roku 1787 je považovaný za historický medzník v geológii a horolezectve. Typickým polyhistorom v šestnástom storočí bol Konrad Gessner. Narodil sa v roku 1516 a jeho portrét môžeme vidieť na päťdesiatfrankovke. Na lícnej strane stofrankovky dominuje portrét Francesca Castelliho, významného architekta, ktorý v 16. a 17. storočí značne prispel k výstavbe Ríma. Lícna strana bankovky je doplnená pôdorysom kostola sv. Iva v Ríme. Na päťstofrankovke dominuje portrét Albrechta von Hellera, na tisícke dominuje portrét Augusta Forela.
Stručný prehľad námetov je dôležité vedieť aj pre zberateľov. Ak získame stručný prehľad námetov, tak trošku vnikneme aj do histórie krajiny, kde bankovka obieha. Túžbou zberateľov je vyzbierať mince, prípadne bankovky sveta. Je to skôr ilúzia než realita, ale o pokus to stojí. Je to istá forma zábavy, no väčšinou sa zberatelia uspokoja s najbežnejšími ročníkmi mincí. Napriek tomu po rokoch zistia, že "svet" nie je skompletizovať. Veď skompletizovať zbierku československých mincí a bankoviek je tiež veľmi náročné, takmer nereálne. Napriek tomu, ak sa podarí vytvoriť typovú zbierku mincí a bankoviek sveta, je to úspech. Ak sa sústredíme na jednu oblasť, naša zbierka bude vystihovať určité historické obdobie. Je preto potrebné poznať mince a bankovky nielen zo zberateľského, ale aj z historického hľadiska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.