kvality podľa normy ISO 9001. "Firma musí od vrcholového manažmentu cez rôzne procesy až po výrobnú sféru zaviesť určitý poriadok a systém, ktorý zodpovedá spomínanej norme. V rámci tohto procesu je nutné definovať všetky postupy vo firme, popísať ich, vypracovať dokumentáciu systému. Následne môže spoločnosť požiadať inšpekčnú firmu o vydanie spomínaného certifikátu," popísal proces pri získavaní dokumentu, ktorý nesporne slúži ako záruka dobrého riadenia firmy audítor nemeckej inšpekčnej technickej spoločnosti TÜV Ing. Václav Folbrecht.
Spoločnosť Prako-príruby má svoju výrobnú činnosť už desiaty rok a jej finálnym výrobkom je privarovacia príruba, potrebná na výrobu tlakových nádob a potrubí. Momentálne v nej pracuje 150 je zamestnancov.
Certifikát potvrdzujúci kvalitu manažérstva, ktorý vo štvrtok slávnostne odovzdali vedeniu spoločnosti, je v poradí už druhým dokumentom tohto druhu. Prvý z nich, ktorý spoločnosť vlastní už niekoľko rokov zaručuje bezchybnosť a vysokú kvalitu finálneho výrobku. Existenciu spomínaného certifikátu si vyžiadala skutočnosť, podľa ktorej spoločnosť Prako-príruby je dodávateľom výrobkov firmám hlavne v Nemecku, Rakúsku, potom v Dánsku, Francúzsku, ako aj krajinám bývalej Juhoslávie. "Zahraniční partneri si vyžadovali, aby sme vlastnili výrobkový certifikát. K vypracovaniu druhého certifikátu nás prinútilo americké embargo smerom na určité európske výrobky a silné colné zaťaženie. Európska únia preto vypracovala katalóg výrobkov určujúci kritéria, ktoré musia spĺňať. Keď teda chceme vyvážať naše výrobky do krajín Európskej únie, musíme disponovať spomínaným v poradí druhým certifikátom," vysvetlil konateľ Prako-príruby s.r.o. Ing. Milan Podrocký.
Ako ďalej pre Spišský denník uviedol V. Folbrecht z inšpekčnej spoločnosti, norma podľa ktorej bol certifikát vypracovaný má okrem iného aj prívlastok procesne orientovaná. "Popisujú sa procesy, ktoré prebiehajú v danej spoločnosti a následne ich naša firma hodnotí, či spĺňajú potrebné kritéria," priblížil audítor nemeckej inšpekčnej firmy.
Na otázku, do akej miery spomínaný dokument slúži ako vstupenka na trhy Európskej únie, V. Folbrecht odpovedá: "Po zmene spoločenského systému na Slovensku v roku 1989 a po páde železnej opony vyšli najavo pri vzájomnom obchodovaní rozdiely medzi takzvanou východnou a západnou ekonomikou. Firmy zo západného sveta boli v mnohých prípadoch ochotné nakupovať výrobky od východných producentov, chýbala im však záruka kvality," priblížil dátum, kedy približne slovenské spoločnosti začali zvažovať potrebu vlastniť spomínaný certifikát. Podľa jeho ďalších slov v našej krajine pôsobí desať zahraničných a desať slovenských inšpekčných spoločností, ktoré vydávajú certifikáty kvality. "Približne tisíc až tisícdvesto slovenských firiem je certifikovaných podľa požiadaviek spomínanej normy," odhadol V. Folbrecht.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.