ulici Československej armády. Na zhromaždení počas silnej búrky vyzvali primátora Zdenka Trebuľu i prezidenta Rudolfa Schustera, aby sa zasadili za zmenu podľa nich chybného rozhodnutia a našli pre pravoslávnych veriacich inú lokalitu na výstavbu chrámu.
"My, občania Kuzmányho sídliska, vyjadrujeme rozhorčenie nad rozhodnutím Mestského zastupiteľstva v Košiciach, ktoré schválilo pridelenie pozemku pre pravoslávny chrám bez rešpektovania odmietavého stanoviska občanov vyjadreného v opakovaných petíciach v roku 1996 a 2000, ako aj záporného stanoviska Miestneho zastupiteľstva Staré Mesto," píše sa vo výzve, ktorú schválili účastníci protestného zhromaždenia a doručia ju prezidentovi i primátorovi.
Rudolfa Schustera vyzvali, aby splnil svoj sľub, ktorý dal protestujúcim občanom, keď ich pri založení základného kameňa moskovským patriarchom ubezpečoval, že ide len o dočasné riešenie a následne sa nájde vhodnejšia lokalita.
Poslanci Starého Mesta Pavol Matula a Juraj Pavlo, ktorí petície i protestné zhromaždenie iniciovali, navrhujú, aby bol chrám umietnený na Idanskej ulici za sladovňou, alebo na Furči, či Ťahanovciach, kde je sústredených najviac obyvateľov pravoslávneho vyznania.
Pravoslávni veriaci v Košiciach sú veľmi zarmútení postojom poslancov miestneho zastupiteľstva v Starom Meste. "Pravoslávna cirkev v Košiciach od roku 1991, keď sme bez problémov opustili grécko-katolícky chrám, ktorý sme počas totalitného režimu spoločne využívali, nemá svoj svätostánok. Odvtedy sa pravoslávni veriaci schádzajú na Hlavnej ulici, paradoxne práve v bývalej zasadačke KV KSS, za ktorú platia ročne 130-tisíc korún. V minulosti nám zo strany mesta v rámci projektu Potreby cirkví bolo ponúknutých niekoľko pozemkov, no pravoslávni vždy niekomu prekážali. Na dvoch lokalitách na Idanskej ulici nesúhlasili s výstavbou chrámu poslanci z MČ Západ, lokalita na Bardejovskej ulici sa im pozdávala, no nebola vysporiadaná, preto keď im mesto ponúklo pozemok na Čsl. armády, súhlasili a po schválení mestským zastupiteľstvom zaplatili vyše 1,5 milióna korún," povedal predčasom pre Korzár správca farnosti Ladislav Kiraľ.
Pravoslávni sa vzdali aj zvonice, proti ktorej prostestovali obyvatelia, na vlastné náklady postavia desať parkovacích miest, ktoré budú využívať aj obyvatelia. Majú právoplátne stavebné povolenie a po rokoch prekážok začínajú stavať. Pri nedeľných bohoslužbách chcú využívať parkovisko pred amfiteátrom.
Pravoslávni sa modlia, aby občania na Braniskovej ulici našli v sebe viac tolerancie a pochopenia tak, ako ho našlo vedenie mesta i mestskí poslanci, ktorí ich potrebu mať svoj chrám podporili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.