poradovým číslom. Vyjadrovať sa k tomu nechceli - mali obavy, aby svojím vyjadrením náhodou neprišli o prípadnú priazeň predsedu Vladimíra Mečiara. "Chápte ma," hovorili.
O svojej politickej budúcnosti majú zatiaľ informácie "z počutia" a rozličných "chýrov". V HZDS sa tak opakuje situácia spred štyroch rokov - panuje neistota a mnohých čaká prekvapenie.
Na kandidátke sa už neocitne viac ako polovica súčasných poslancov, alebo budú na nevoliteľných miestach. Mali by to byť aj také doterajšie piliere hnutia, ako napríklad - Ivan Gašparovič, Oľga Keltošová, Katarína Tóthová, Marta Aibeková, Ivan Hudec, Roman Hofbauer, Augustín Marián Húska, Július Binder, Pavel Šťastný, Milan Topoli, Imrich Andrejčák, Peter Brňák.
Podľa našich zistení kľúčom k výberu kandidátov na poslancov boli výsledky posledných parlamentných volieb. Znamená to, že sa darilo ľuďom z regiónov, kde je HZDS silné - najmä v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Najslabší je Bratislavský kraj, a preto by mal mať aj najmenej poslancov. Keďže viacerí súčasní poslanci bývajú v Bratislave, prišli o možnosť zastupovať HZDS v budúcom parlamente.
Neoficiálnym dôvodom je pravidelná Mečiarova snaha obmieňať tím okolo seba a udržať si tak vlastnú stranícku pozíciu. To bude dôležité najmä na jeseň, keď bude šéf hnutia narážať na nezáujem ostatných parlamentných strán o povolebnú spoluprácu. Dominantné postavenie Mečiara v hnutí môže byť rozhodujúce aj pri schvaľovaní jeho možnej kandidatúry na prezidenta.
Poslanec Alojz Engliš o svojom mieste na kandidátke povedal: "Zatiaľ ešte neviem, ale chcem kandidovať." Myslí si, že v prvej päťdesiatke sa neocitne. Hovorí ale, že má poslanie, ktoré chce naplniť. Na otázku, či sa rozhodol vrátiť k práci v odboroch, odvetil: "To nemyslíte vážne!"
Trenčanovi, exministrovi financií Miroslavovi Maxonovi "vnútorný cit" hovorí: "Mám slušné postavenie v hnutí a budem na zvoliteľnom mieste." Ak by sa tak nestalo, nebola by to vraj tragédia. Venuje sa aj regionálnej politike, a preto nemá obavy o svoju budúcnosť.
Zo žien-poslankýň si ako jediná z Bratislavského kraja vybojovala voliteľné miesto Irena Belohorská. "Počujem všelijaké chýry, treba si počkať na výsledok. Bola by som radšej, keby mi to oznámili moji zodpovední." K poznámke, že viacerí poslanci z Bratislavy nezískali voliteľné miesto, lebo im to neumožnil regionálny princíp výberu, odvetila: "Je to vždy bolestivé. Mohla by som povedať, že pokiaľ by sa to týkalo druhých, že je to dobré. Pokiaľ by sa to dotklo mňa, tiež by mi nebolo všetko jedno."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.