začiatku tvorby zákona navrhovala a presadzovala i košická Spoločnosť priateľov Zeme za podpory ďalších takmer 80 mimovládnych organizácií na ochranu životného prostredia, ochranu spotrebiteľov a obcí. Tieto subjekty zastupujúce desaťtisíce občanov Slovenska preto s veľkou radosťou vítajú nový zákon o obaloch v jeho súčasnej schválenej podobe.
Medzi jeho najväčšie klady podľa ekológov patrí zaistenie práva spotrebiteľov na výber a podpora vratných, opakovane používaných fľiaš, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Ďalej je to zálohovanie jednorazových obalov nápojov, ktoré najviac zaťažujú prostredie a ich recyklácia. Zákon tiež zaisťuje predchádzanie vzniku odpadov z obalov.
"Vďaka týmto opatreniam sa zníži množstvo odpadov z obalov o desiatky tisíc ton, Oproti podobe zákona, ktorý presadzovali niektoré priemyselné skupiny. Len zavedenie zálohovania jednorazových obalov z PET a skla na nápoje (a zamýšľaná recyklácia 80 percent z ich celkového množstva) zníži množstvo odpadov v SR o 35 - 40 000 ton ročne. Zároveň zníži tvorbu divokých skládok (jednorazové obaly tvoria ich významný podiel) a voľne pohodených fľiaš v našich mestách," vyjadril sa koordinátor Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi.
Ak by vyššie uvedené opatrenia zvýšili podiel vratných opakovane používaných fľiaš na trhu v SR len o 10 percent, spotrebitelia by ušetrili cca 50-60 miliónov korún ročne. Vratné opakovane používané obaly šetria životné prostredie, prírodné zdroje a znižujú množstvo odpadov. Priemysel používajúci viac ako 10 ton obalov ročne by mal podľa zákona predchádzať vzniku a škodlivosti odpadov z obalov.
"Zákon necháva liberálne na samotných výrobcov, aké opatrenia zvolia a v akej miere, niečo však pre predchádzanie vzniku odpadov budú musieť realizovať. Súčasťou prevencie je aj povinosť znižovať obaly z polyvinylchloridu (PVC) a jednorazové riady v stravovacích zariadeniach. Vďaka tomuto opatreniu v SR vôbec nevznikne množstvo odpadov a škodlivého znečistenia. Zároveň pomôže šetriť aj peniaze spotrebiteľov, pretože zníženie množstva obalov na výrobku zníži jeho cenu. Slovenský zákon o obaloch sa v schválenej podobe radí medzi najlepšie v EÚ i medzinárodnom meradle," dokončil Laco Hegyi.
Ako na záver dodal, každé zo štyroch prijatých opatrení v zákone o obaloch úspešne aplikujú viaceré štáty EÚ. Košickí "priatelia Zeme" sú preto radi, že Slovensko sa vďaka tomuto zákonu aspoň v problematike obalov začne časom radiť medzi environmentálne vyspelejšie štáty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.