našich podmienkach pomerne vysoká, hlavne u malých detí a starších ľudí. Klinický priebeh závisí do značnej miery od druhu mikróba, ktorý vyvolá chorobu, ako aj faktorov zo strany človeka napríklad veku, celkového zdravotného stavu, jeho osobnosti a iných faktorov.
Jeden z veľkých problémov verejného zdravia a ekonomických dôsledkov predstavujú salmonely. Najdôležitejším zdrojom salmonelových infekcií sú vajcia, hydina, ale aj mäso a rôzne mäsové výrobky. K vzniku ochorení dochádza najčastejšie po konzumácii jedál a výrobkov z nedostatočne tepelne opracovaných vajec. Hygienici odporúčajú nakupovať mäso a vajcia len v povolených predajniach, kde sú uskladnené v chladiacom zariadení a sú veterinárne kontrolované. Salmonely sa rozmnožujú pri teplotách od 10 do 60° C, najviac však v rozpätí 30 do 40° C. Keďže súčasné poznatky neumožňujú dosiahnuť neprítomnosť salmonel v surovinách, z ktorých sa pripravujú vaječné, hydinové a mäsové jedlá, zdravotnú nezávadnosť potravín by mala zabezpečiť ich tepelná úprava, ale aj osobná hygiena, čistota a poriadok v prevádzke, domácnosti.
Spotrebitelia by sa mali vyhýbať konzumácii surových vajec, alebo nevarených jedál pripravených z vajec. Nebezpečie môžu predstavovať aj nedovarené alebo len predvarené vajcia. Aj pôvodne čisté potraviny môžu byť znečistené vonkajšími zdrojmi kontaminácie. V záujme predchádzania hnačkovým ochoreniam, by mali osoby, ktoré manipulujú s požívatinami dbať na dôsledné umývanie rúk pred prípravou jedla a tiež po prerušení práce, najmä po použití WC, dbať na čistotu a poriadok v prevádzke, domácnosti.
MUDr. Alžbeta Donovalová, epidemiológ ŠZÚ Rožňava
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.