Tatrami. Pozvanie prijal aj prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Ten sa do Štrby prišiel pozrieť vedno so svojím priateľom, gubernátorom Sankt Peterburgu (Petrohradu) Vladimírom Jakovlevom. Nakoniec však odišiel ešte pred začatím pretekov.
Pred obecným úradom sa to však len tak hemžilo celebritami. Okrem prezidenta a jeho suity sa pred pódiom objavil i predseda Národnej rady SR Jozef Migaš. Pozvanie na netradičné zápolenie v tradičných "štrbských" disciplínach prijali známe mená slovenskej politiky. V tomto roku bol trojboj dokonca obohatený o medzinárodnú účasť.
Po pásme vystúpení folklórnych súborov zo Slovenska i zahraničia sa tesne po piatej na pódiu ukázala deviatka súťažiacich. Nechýbali medzi nimi podpredseda ANO Ľubomír Lintner, predseda Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Ivan Saktor, Vojtech Tkáč z HZDS a veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky Yuan Guisen. Podtatranský región zastupoval Jozef Mezovský, starosta Liptovskej Tepličky a Ivan Čičmanec, starosta Batizoviec. Okrem nich si v trojboji zmerali sily ešte Viera Krakovská, podpredsedníčka ZMOS-u, Štefan Zíma a primátor Senca Jozef Elšík.
Úvodná disciplína, navíjanie textílií patrila Jozefovi Mezovskému. Pri páraní látky na "rezance" prejavil znalosť "šrbského" remesla i čínsky veľvyslanec, ktorý domácim skvele kontroval. O niečo menej sa darilo našim politikom, usilujúcim sa o parlamentné kreslá Ľ.Lindtnerovi a V.Tkáčovi.
Druhá disciplína, prevíjanie nití na "zariadení", ktoré obyvatelia Štrby nenazvú inak než "špuliar" definitívne odstavila z hry o popredné umiestnenie Tkáča, Lintnera a Saktora. Ten mal navyše smolu, že si vybral nie práve najlepší "špuliar" a druhé kolo musel absolvovať dvakrát. Nedarilo sa ani ženskej zástupkyni Viere Krakovskej. Šikovné ruky tunajších ľudí demonštroval prvým miestom starosta Batizoviec Ivan Čičmanec s časom pod pol minúty.
Záverečnou disciplínou bolo pílenie dreva. Vytvorené dvojice sa mali popasovať v čo najkratšom čase s klátikom smrekovca. V. Tkáčovi a jeho partnerovi zlyhala hneď v úvode píla. Saktor si zasa vylosoval do dvojice jedinú ženu. J. Mezovský ostal sám a do dvojice si vybral starostu Štrby Michala Sýkoru. Tí prítomným ukázali, ako sa má správne a hlavne rýchlo píliť drevo. Najnižším súčtom časov sa starosta Liptovskej Tepličky stal celkovým víťazom "Štrbského trojboja". Druhú priečku si najmä skvelým časom v disciplíne číslo dva vybojoval Ivan Čičmanec, tretie miesto sa ušlo Štefanovi Zimovi.
Horšie dopadli politické elity. Šéf odborárov dokonca uzatváral štartovú listinu. "Najhoršie bolo strihanie. Myslím si, že je to dosť problematické pre každého chlapa, nakoľko to doma nerobíme," povedal nám hneď po pretekoch I. Saktor. Svoje účinkovanie na tohtoročnom trojboji zhodnotil slovami olympijského klasika. " Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa."
Ľ. Lintnera zaskočilo pílenie dreva. Keďže sa dostal do medzinárodnej dvojice, zaskočilo ho, ako pán veľvyslanec "tlačil do píly". Podľa jeho slov to potom dosť nešlo. V. Tkáč pripustil, že všetky disciplíny boli ťažké. "Bolo treba nájsť ten správny grif," konštatoval na margo pretekov. Spolu s podpredsedom ANO svorne pripustili, že do budúceho roka majú čo doháňať.
Jozef Mezovský zvíťazil vďaka publiku a vo finiši aj vďaka pomoci M. Sýkoru. "Pri pílení sme nemali problém. Dvaja chlapi z dediny, kde sa drevo píli nemohli mať problém," povedal nám starosta. Zároveň dodal, že súperi z hlavného mesta držali krok, ale na najvyššie priečky vystúpia možno nabudúce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.