predstavili v miestnom kultúrnom stredisku premiérou hudobno-slovného programu, ktorému dali názov Šačanská svadba.
Oslovili sme režiséra predstavenia Miroslava Sotáka, ktorý nám k hre povedal: "Ako bývalého folklóristu ma oslovili a požiadali ma o naštudovanie tohto netradičného predstavenia. Jeho cieľom bolo oživiť tradície a zvyky naších dedov a otcov. Námet sme čerpali z vedomostí jednotlivých členov súboru a podľa skutočných udalostí tak, ako to kedysi bolo. Celé predstavenie je kolektívnou prácou. Hru sme začali intenzívne nacvičovať v apríli tohto roku v priestoroch tunajšieho kultúrneho strediska."
V tomto predstavení účinkuje viac ako päťdesiat členov súboru vo vekovom zložení od troch do sedemdesiat rokov. Šaca ako taká vlastné kroje nemá a tak v predstavení vidieť kroje z celého regiónu východného Slovenska. Prevládali však kroje z Abova. Spolu so súborom účinkovala ľudová hudba Železiar. "Veľmi ma teší, že sa nám podaril aj druhý zámer a tým bolo podchytiť čo najviac mladých ľudí," nechal sa počuť M. Soták so slovami a na záver dodal: "Chcem sa poďakovať starostovi Júliusovi Kontúrovi za jeho pochopenie aj finančnú podporu tohto predstavenia. Bez nej by sa nám to nepodarilo."
Ako sme sa dozvedeli, scénu im pomohli vyhotoviť sponzorsky niektoré firmy. Bola zostavená z dvoch častí a to nádvoria domu nevesty a izby, kde sa svadobná hostina odohrávala.Štýlový nábytok doniesli účinkujúci z domu vrátane dekorácií.
Predstavenie sa hralo v extrémnej horúčave, ale aj napriek tomu hľadisko bolo beznádejne vypredané. Šačanská svadba splnila svoj cieľ oživiť ľudové tradície v Šaci, ktorá mala kedysi v tomto smere veľmi dobrý zvuk.
Autor: Vladimír Holub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.