akcii dvakrát, prvýkrát pri zápase Poľsko - Portugalsko, druhýkrát v semifinále, pri dueli Brazília - Turecko.
*****
Rozhodovali ste zápas Portugalsko - Poľsko. Keď sme sa bavili pred vašim odchodom na šampionát, tvrdili ste, že nemáte obavy byť pri zápase Portugalcov, ale zároveň ste povedali, že nečakáte, že vás ku nim rozhodcovská komisia priradí.
"Samozrejme, že som to nečakal. Obsadzovalo sa 32 zápasov a zhodou okolností som sa práve ja dostal ku tomu, v ktorom hralo Portugalsko."
Zvládali ste to však bez evidentných problémov.
"ZVládol som ho, ale teraz, keď už je po, môžem povedať, že to bol taký olejček na to, že akékoľvek moje zaváhanie či zlé rozhodnutie by bolo vyvolalo oheň v reakcii portugalských hráčov. Bolo šťastím, že všetky moje rozhodnutia boli správne."
Nakoniec ste dostali i dres od Portugalcov. Ako k tomu došlo?
"Prišli po zápase poďakovať do kabíny rozhodcov. Doniesli nám malé spomienkové suveníry, ale mne navyše i portugalský dres."
Vyjadrili ste sa, že nechcete prezradiť, o dres ktorého hráča išlo. Prečo?
"Myslím, že ak by som zverejnil meno niektorého hráča, tak by za tým boli zas len nejaké domnienky. Práve preto to nechcem zverejňovať."
Nemyslíte, že FIFA mala trochu zodpovednejšie prisudzovať rozhodcov? Nehovoríme len o vašom prípade. Trebárs, na zápas Anglicko - Brazília bol ako postranný nominovaný rozhodca Mohammed Saeed z Maledív. Ten toho na čiare nazdvíhal... Alebo zápas Kórea - Španielsko. Hlavný Egypťan Gamal Ghandour, na čiare Ali Tomusange z Ugandy a Michael Ragoonath z Trinidadu a Tobaga. Aj to tak potom vyzeralo...
"Ja musím len rešpektovať to, čo robila Komisia rozhodcov FIFA. My Európania sa považujeme za lepších alebo špičkovejších rozhodcov. Ale keď komisia nasadila na také dôležité zápasy takých rozhodcov, musí za to niesť i zodpovednosť. Asi toľko."
FIFA predsa len dala nepriamo jednu odpoveď. Sepp Blatter pochválil európskych rozhodcov.
"Samozrejme, po tom týždni, keď sa kritizovali zlé výkony rozhodcov a povedalo sa, že by mali byť nasadzovaní tí najkvalitnejší, prišli sme na rad my, Európania. Odzrkadlilo sa to v delegáciách na semifinálové zápasy i na finálový. A zhodou okolností už v týchto zápasoch neboli žiadne omyly zo strany rozhodcov. Tak sme dostali aj pochvalu."
Šéfom rozhodcovskej komisie FIFA je Turek Senes Erzik. Práve jeho krajanov sa dotkla prvá vážna skrivodlivosť na MS, v zápase skupiny C medzi Brazíliou a Tureckom . Boli ste ako postranný v semifinále, pri zápase Brazília - Turecko. Neobávali ste sa? Sľubovala sa turecká pomsta a šéf komisie Turek.
"Obavy som nemal. Ja som však cítil, že to je taký dôležitejší zápas, ako bol ten prvý semifinálový. Vzhľadom na to, že som mal dobré hodnotenia a bol som tam považovaný za jedného z najlepších asistentov, som sa toho zápasu nebál. Jednoznačne som si veril."
Senes Erzik s vami tento zápas nepreberal?
"Nie, nepreberal. Ani s nami nebol. Takže sme neboli nijako ovplyvňovaní."
S kým z rozhodcov ste si najviac, samozrejme, okrem slovenského Micheľa, v súkromí rozumeli?
"Mimo ihriska som bol asi najviac s Hughom Dallasom zo Škótska. Dá sa povedať, že s ním som prežil celý šampionát a na jednom zápase som s ním bol i na čiare ako asistent. To bol, aj s Ľubošom, asi taký náš najväčší kamarát."
Určite ste si doniesli zaujímavé mimofutbalové zážitky a suveníry.
"Čo sa týka suvenírov, ide len o malé drobnosti, ktoré mi budú pripomínať majstrovstvá sveta. Čo sa týka zážitkov a spomienok, práve tie sú tým najkrajším, čo som si doniesol. Nikdy nezabudnem na usmievavých a klaňajúcich sa Japoncov a na fantastickú atmosféru, ktorú som zažil v uliciach, keď sa hrali zápasy Kórey. To bol fantastický zážitok, vidieť fanatizmus tých ľudí, ktorí sa aj bez nejakého alkoholu vedeli perfektne zabávať a povzbudiť svoje mužstvo."
Ľuboš Micheľ nám spomínal, že bol na kórejsko - kórejskej hranici. Vy ste tú možnosť mali?
"Áno, boli sme tam spolu."
Čo hovoríte na názor, že Kórejčania sa futbalu rozumeli viac ako Japonci?
"Hmmm, tak toto neviem až tak zhodnotiť. Bol som dlhšie v Kórey a bol som tam i v minulom roku - povedal by som, že Kórejčania sa až teraz začínajú futbalu rozumieť a aj ten futbal v Kórey sa začína až teraz rozvíjať. Ale bude sa rozvíjať prudko. Možno sa ten môj názor okolo toho, že sa Kórejčania ešte nerozumejú futbalu, odvíja i od toho, že keď došlo ku spornej situácii a tá potom bola v zázname na veľkoplošnej obrazovke, tí ľudia vôbec neprotestovali a neprejavili nejakú nevôľu s rozhodnutím rozhodcu. Myslím si, že až tak veľmi nevnímali chybné rozhodnutia rozhodcov."
Holandský tréner Kórejčanov Guus Hiddink povedal, že ak by sa Kórejčanom neuznali nejaké góly, alebo sa proti nim odpískala sporná penalta, nerobili by, kvôli svojej mentalite, z toho takú vedu ako Španieli či Taliani.
"Presne tak. Buď je to tým, že sa tomu ešte tak nerozumejú alebo je ich správanie naozaj také."
Úplne na záver. Čo vás zaujalo na futbalových trávnikoch MS 2002. Prekvapujúcich rozuzlení bolo až - až...
"Predovšetkým začiatok šampionátu bol zaujímavý a prekvapujúci. Hneď v úvode vypadlo Francúzsko a to bolo pre mňa najväčšie prekvapenie šampionátu. Tým príjemným bola pre mňa hra Kórejčanov, Senegalu, USA, čo svedčí o tom, že futbal sa vo svete stále viac vyrovnáva. A samozrejme, Brazília zaujala peknou hrou, veľmi technickou, svojimi individualitami, ktoré v podstate rozhodli aj o titule majstra sveta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.