koňom" bratom B. z obce pri Vranove nad Topľou. Tým fiktívne doklady o zamestnaní poskytol Vranovčan Miroslav B., ktorý spolu s bossom prešovského podsvetia Daliborom L. celý podvod podľa vyšetrovateľky pripravil. Miroslav B. si privlastnil aj prostriedky z dvoch úverov, na ktoré mu bratia B. poskytli svoje osobné údaje.
Úverový podvod v Prvej stavebnej sporiteľni zinscenovalo prešovské a vranovské podsvetie. Vyšetrovateľka sa v nedávnom rozhovore pre náš denník pozastavila nad postupom PSS, ktorá pochybným žiadateľom úver poskytla. "Jednoducho úver dajú hocikomu bez toho, aby si žiadateľa overili. O čom to je?" pýtala sa.
Tento výrok, ale aj parafráza rozhovoru s vyšetrovateľkou, v ktorej sme uviedli, že PSS pridelila úver aj osobám, ktoré na prvý pohľad hovoria o vlastnej životnej neschopnosti, sa nepáčil predstaviteľom sporiteľne.
Vedúci komunikácie v PSS Miloš Blanárik nám na osobnom stretnutí vysvetlil, že PSS svojich klientov preveruje vždy niekoľkými dokladmi v súlade s právnymi predpismi a všeobecnými podmienkami PSS. Žiadateľ o úver musí podľa neho predložiť občiansky preukaz, alebo identifikačnú kartu, doklad o príjme potvrdený zamestnávateľom, živnostník musí doložiť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Od apríla sprísnili podmienky a vyžadujú dokonca dva doklady totožnosti. Májom zaviedli ďalšie opatrenia, ktoré im umožňujú zistiť pravosť dokladov od zamestnávateľa, výplatných pások a potvrdenia o príjme. "Preverujeme aj existenciu firiem, vydávajúcich tieto potvrdenia, cez systém obchodného alebo živnostenského registra," tvrdí Blanárik.
PSS udeľuje tri až päťtisíc úverov mesačne, z ktorých je len jedno promile rizikových. "Aj z toho promile je len zanedbateľné množstvo tých, ktoré sú od začiatku podvodom, no pravdepodobne sa tomu nedá vyhnúť," tvrdí. Pokiaľ má klient PSS všetky doklady pravé, nemá sporiteľňa podľa Blanárika možnosť "neprideliť mu úver len na základe toho, ako vyzerá."
Iný pohľad na postupy PSS má František Bobela (na obr.) z Tovarného, otec "bielych koňov", ktorí sú momentálne vo vyšetrovacej väzbe. "Keď prišlo z PSS oznámenie o tom, že syn zaplatil 120-tisíc korún, okamžite som im telefonoval. že je to podvod, že syn nemôže mať toľké peniaze, že je to špinavá hra. Tá žena tam mi vynadala, že sa mám starať o svoje záležitosti a nie o synove. Pýtal som ich pre boha, božička jediného, len nech to zastavia, nech zakročia."
František Bobela je z postupu v PSS sklamaný a myslí si, že keby ho len trošku počúvali a preverili jeho synov, mohlo sa všetkému predísť. "Nechcem nikomu škodiť, ale v sporiteľni bol do toho určite niekto zapletený a žiadosť o tie úvery tam posunul. Ako ináč by mohli dať toľké peniaze mojim synom, z ktorých je jeden dlhodobo nezamestnaný a druhý na polovičnom invalidnom dôchodku?"
V tejto fáze vstupuje do hry mladý Prešovčan Marek B., ktorý má byť v podvode zaangažovaný ako externý pracovník PSS, ktorý s bratmi Bobelovcami spísal žiadosti o poskytnutie úveru. Podľa policajných informácií vystupuje v prípade ako svedok, ktorý ho významnou mierou pomohol objasniť a je jedným z priamo poškodených.
Marek B. nemal podľa našich informácií k podsvetiu ďaleko. Úvery pre bratov Bobelovcov začal podľa dôveryhodného zdroja vybavovať až po kontakte s Miroslavom B. Stretol sa s ním v prešovskom podniku Havana, kde ho o túto službičku pre známych, ktorí mu dlžia peniaze, Vranovčan poprosil. Už vtedy mohol spolupracovník PSS tušiť, že úverové zmluvy, ktoré spíše, nebudú v úplnom poriadku.
Marek B. by nemal byť bez viny aj podľa ďalšej informácie, ktorú sa nám podarilo získať. Úvery boli bratom Bobelovcom poskytnuté až po tom, čo na účet PSS vložili polovicu čiastky, ktorú od sporiteľne žiadali. Prvých tristotisíc korún na túto transakciu poskytol Janovi Bobelovi dvadsiatnik, externe spolupracujúci s PSS, z vlastného vrecka s tým, že mu peniaze vráti Miroslav B. "a ešte mu vyhodí na kávu", tvrdí náš zdroj blízky podsvetiu. Len ťažko je v tejto súvislosti uveriť, že Marek B. v transakcii nevytušil podvod.
Za krátky čas po zaplatení polovice úveru vo výške tristotisíc chytili organizátora akcie Miroslava B. spolu s Daliborom L. pri prevážaní sto gramov pervitínu. Bolo to akurát v čase, keď PSS schválila Jánovi Bobelovi spomínaný úver. Takmer pol milióna vybral zo Slovenskej sporiteľne vo Vranove nad Topľou spolupracovník PSS Marek B. spolu s manželkou Miroslava B. a "bielym koňom" Jánom Bobelom. Svojich tristotisíc však Prešovčan naspäť od manželky vranovského gangstra nedostal s odôvodnením, že poputujú na kauciu. Ďalších 115-tisíc korún dal podľa nášho zdroja do kaucie Marek B. z vlastného vrecka hneď večer. Do Havany prišla manželka Miroslava B. dokonca robiť zbierku. Košický súd sa nakoniec s kauciou uspokojil a oboch obchodníkov s drogami pustil na slobodu.
Napriek tomu, že Marek B. vedel, o akú klientelu ide, neváhal Vranovčanovi pomôcť tretíkrát a na drevo zaplatil aj 120-tisíc korún na úver pre druhého z bratov Bobelovcov. Na základe uvedenej čiastky mu bol pridelený úver vo výške 600-tisíc korún, z ktorého však Marek B. svoje peniaze opäť nevidel.
Prešovčan, ktorý už podľa informácií Miloša Blanárika pre PSS nerobí, je teda poškodeným svedkom. Dá sa však predpokladať, že u neho je odpoveď na otázku Františka Bobelu staršieho, ako mohla sporiteľňa prideliť peniaze jeho synom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.