každého textilu z ktorého šijú vzniká odpad. Minimálne je to jedno percento odrezkov.
"Nový zákon o odpadoch však ide vo viacerých požiadavkách nad európsku legislatívu. Nás napríklad zaväzuje mať doklad od nášho zákazníka čo s odpadom z ktorého sme pre neho ušili obleky, urobil. Je to totálna blbosť. Naši zahraniční zákazníci to považujú za šikanovanie. Kladú si otázku, že prečo nás zaujíma, čo s odpadom urobia u nich doma?" uviedol Migaš.
Poznamenal tiež, že našli riešenie a pozháňali si spracovateľov pre odpadový textil. "Ide o výrobcov kobercov." Generálna riaditeľka OZKN Mária Migašová uviedla, že pôvodne získali kontakt na dvadsať firiem, ktoré na Slovensku spracovávajú textilný odpad. Problém je však v tom, že musia mať licenciu. A tú majú len traja výrobcovia. K textilnému odpadu
D. Migaš ešte poznamenal, že dôvod prečo zákon o odpadoch požaduje od nich, aby dokladovali ako sa naložilo s textilným odpadom je odvodený od toho, že textil je v novom zákone zaradený do zoznamu odpadu čo ničí životné prostredie. "Potom aj obleky sú nebezpečné a nemali by sa nosiť," poznamenal prezident OZKN.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.