národnosti - šafáriaci na pozemkoch jednotlivých poľnohospodárskych družstiev. Za obeť im tohto roku padli aj samostatne hospodáriaci živnostníci. Kvôli vzniknutému problému včera zasadli za jeden stôl predstavitelia Spišskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a spišskonovoveského riaditeľstva policajného zboru s cieľom nájsť východiská, ktorými by sa zabránilo nelegálnemu zberu plodín.
Medzi najohrozenejšie druhy patria spišské zemiaky, ktoré podľa slov riaditeľa SRPPK Ing. Andreja Sedlačka: "sú v našej lokalite druhým chlebom. Na poliach Spiša zaberajú 500 vysadených hektárov. Tohto roku ich musíme pred "dlhoprstými" chrániť už od začiatku júla, čo je určitým špecifikom. Na príčine je rýchle dozrievanie tohtoročných plodín, ktoré boli pre lúpežníkov po iné roky aktuálne až v auguste - septembri." Po nich bude v kurze kukurica, mak, strukoviny a dokonca aj klásky. V súčasnosti už zaznamenali pestovatelia krádeže poľnohospodárskych plodín v Odoríne, Smižanoch, Spišských Vlachoch a mnohých ďalších.
Jedným z riešení je zabezpečenie štatútu poľného strážcu, ktorý však nie je kvôli svojej rizikovej povahe medzi potenciálnymi záujemcami - zamestnancami družstiev - veľmi lákavý. Vyskytli sa totiž prípady ublíženia na zdraví.
Druhou nevýhodou okradnutých je nárast neefektívnych súdnych výdavkov. Práve na súde sa viac rieši primeranosť zásahu, ako konkrétny trestný čin. Zvýšenie stavu poľných strážcov by bolo podľa odpovedí z dotazníkov, zaslaných jednotlivých poľnohospodárskym subjektom, efektívne pri tridsiatich nových posilách.
Všetci zúčastnení sa zhodli, že veľkou pomocou pri riešení vzniknutého problému je asistencia policajných zložiek. "Medzi najúčinnejšie opatrenia, ktoré priniesli želané výsledky, patrila spolupráca s policajným zborom. Najefektívnejšia bola nečakaná návšteva v jednotlivých ohrozených lokalitách a rómskych osadách pohotovostných policajných jednotiek, medzi ľuďmi známych ako "kukláči". Tí prišli na zemiakové polia v noci. Už len vedomie, že sú v našom regióne "kukláči", pohybujú sa tu, úplne odobralo lúpežníkom chuť kradnúť," konkretizoval prosby miestnych poľnohospodárov o pomoc Ing. A. Sedlačko. Ako najkritickejšie obdobie pre nelegálny zber zemiakov označil desať až osem dní pre výplatami sociálnych dávok a dni pracovného pokoja.
Záver stretnutia vytýčil pre poľnohospodárske subjekty čo najrýchlejšie nasadenie poľných stráží. Medzi ostatné priority patrí odvčera utajovanie dátumu policajných razií a oslovenie Krajského úradu policajného zboru v Košiciach ohľadne pomoci pohotovostných policajných jednotiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.