nadriadenými orgánmi jednotlivé slovenské samosprávy. Matematika, ktorá sprevádza naštartovanú reformu verejnej správy - prechod právomoci v oblasti školstva zo štátu na samosprávy, sa nevyhla ani Spišu. Iba v okrese Spišská Nová Ves totiž zaťatá sekera v rezorte predstavuje deväť miliónov korún. A zdá sa, že ani budúcnosť v tomto smere nevyzerá ružovo. Vláda SR totiž zatiaľ nevyrovnala dlhy škôl, hoci to verejne sľúbila.
Ako provokatívna čerešnička na šľahačke preto pôsobí hospodársky model, o ktorom rozprával na ostatnom mestskom zastupiteľstve primátor Spišskej Novej Vsi Ing. Karol Mitrík. Ak riaditelia škôl budú šetriť, vyzerá to, že poškodia predovšetkým sami sebe.
Nejeden hospodár totiž v snahe regulovať svoj rozpočet na jednej strane ušetrí, aby tento "kapitál" mohol vraziť do inej akútnejšej oblasti. Táto tradičná a zaužívaná a vari najjednoduchšia metóda, ktorú určite realizovali v praktickom živote už naši prastarí otcovia a mamy, dostáva však tomto prípade červenú.
"Na nedávnom stretnutí Združenia miest a obcí Spiša som ministerským úradníkom načrtol možný variant šetrenia. Z poskytnutých peňazí na tepelnú energiu vo výške deviatich miliónov korún by sme napríklad minuli iba sedem a ušetrený balík by sme následne použili na opravu strechy. Z ich odpovede mi však zamrzol úsmev. Preplatená nám totiž bude iba skutočná spotreba, teda "spálených" sedem miliónov korún," podelil sa o svoje poznatky s poslancami prvý muž mesta.
Konečný verdikt teda znie, samospráva a riaditelia škôl budú teda zbytočne šetriť, pretože k dobrej vôli sa v tomto prípade zabudla pridružiť motivačná zložka adresátom ktorej by mala byť vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.