realizácie projektu okrem jeho autora generálneho riaditeľa spoločnosti Svik Svidník Ladislava Koudelku sa zapojil Okresný úrad, Okresný úrad práce, Regionálna rozvojová agentúra, odevné učilište a samospráva obce Ladomírová, ktorá poskytla pre zriadenie šijacej dielne nevyužité priestory vo svojej kultúrno - administratívnej budove.
Na Slovensku ide vcelku o ojedinelý projekt. Medzi množstvom projektov pre Rómov sa vyníma tým, že orientuje Rómov na prácu a aj im ju ponúka. Konkrétne v šijacej dielni v Ladomírovej od konca mája pracuje 20 Rómiek, ktoré prešli rekvalifikačným kurzom.
Organizátori realizácie projektu sa o pomoc obrátili aj na splnomocnenkyňu vlády pre rómsku komunitu Kláru Orgovánovú. Svoju neúčasť na oficiálnom otvorení šijacej dielne v Ladomírovej vládna splnomocnenkyňa ospravedlnila pracovnou zaneprázdnenosťou, ale prítomných potešila informácia, že pripravuje materiál, ktorý do dvoch týždňov by mala prerokovať vláda, a na základe neho na tento projekt budú vyčlenené ďalšie finančné prostriedky. Prešlo už vyše mesiaca a preto sme sa starostu obce Ladomírová Ladislava Bojčíka opýtali na osud tohto prísľubu:
"Zatiaľ sa nič neudialo. Informoval som sa asi pred troma týždňami, či Orgovánová posunula materiál do vlády, ale nevedeli mi nič povedať. Nemám žiadnu odpoveď."
Realizátori projektu Romor by potrebovali ešte najmenej jeden milión korún na dovybavenie dielne strojmi. Ale "koľko bude - toľko bude. My si už pomôžeme. Nemusí byť všetko naraz," nestráca optimizmus L. Bojčík.
Už pri oficiálnom otváraní dielne v Ladomírovej prednosta OÚ vo Svidníku Vladimír Popík nezakrýval sklamanie, že tento projekt nezískal podporu ministerstva výstavby v rámci programu vládnej pomoci okresom s vysokou mierou nezamestnanosti. Pritom komisia pri OÚ ho zaradila na prvé miesto zoznamu navrhovaných projektov. Vtedy sa V. Popík vyjadril, že bude žiadať o prehodnotenie stanoviska ministra výstavby. Ako pochodil?
"List s touto požiadavkou sme zaslali minimálne pred dvoma týždňami, ale zatiaľ nemáme odpoveď. Chceme podniknúť ďalšie kroky," znela odpoveď V. Popíka.
Šijacia dielňa v Ladomírovej však funguje aj napriek všetkým týmto prieťahom. Jej pracovníčky už dostali aj prvú mzdu. Čistého im v priemere vyšlo okolo 5 900 korún. Časť mzdy refunduje OÚP, ale na zbytok a odvody do všetkých fondov si musí dielňa zarobiť. Svoje výrobky už aj predáva. Zámerom projektu bolo ponúkať výrobky sociálnym zariadeniam, kde až 70 percent klientov tvoria Rómovia.
"Rokovali sme so sociálnymi zariadeniami, ale tie teraz prechádzajú pod správu miest a obcí, takže zatiaľ to stagnuje. Potrvá to ešte mesiac, pokiaľ sa všetko neutrasie. Výrobky aj tak idú na odbyt," uviedol L. Bojčík.
Rozkýva sa však aj úrad splnomocnenkyne vlády pre rómsku komunitu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.