Objemy financií zdravotníkom nestačia, ešte viac sa zadlžujú
Stará Ľubovňa/Poprad/Vysoké Tatry - Niektorým zdravotníckym zariadeniam pod Tatrami posledným júnovým dňom vypršali trojmesačné lehoty so zdravotnými
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poisťovňami, platné od apríla tohto roku.
Tie si v dôsledku nedostatku financií objednali výkony v zdravotníckych zariadeniach iba na tri mesiace. Riaditeľka pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v Poprade Mariana Ratajová však tvrdí, že o novej platobnej zmluve poisťovňa rokuje iba s popradskou nemocnicou. Ostatné zdravotnícke zariadenia majú zmluvy s VšZP podpísané do konca tohto roka, respektíve do septembra 2002.
Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Poprade Štefan Vojtaššák pre Tatranský denník v tejto súvislosti povedal, že nemocnica má od prvého apríla s VšZP uzatvorenú zmluvu na dobu neurčitú. "Čo sa týka zmluvných finančných objemov, tie sme mali uzatvorené na tri mesiace. O finančných objemoch na budúci polrok vedieme s poisťovňou intenzívne rokovania. Predpokladáme, že potrvajú do konca týždňa," konštatoval riaditeľ.
Hoci sa NsP v Starej Ľubovni podarilo s VšZP dohodnúť na objemoch objednaných výkonov na úrovni minulého roka, nemocnici mesačne chýbajú asi 4 milióny korún. Riaditeľ Jozef Karaš takisto tvrdí, že poisťovňa neuhrádza za objednané výkony stopercentnú sumu. "Limitujeme laboratórne vyšetrenia pre svojich pacientov i pacientov neštátnych lekárov. Čakacie doby na operácie sa predĺžili zhruba o mesiac," informoval nás o posledných "úsporných" krokoch riaditeľ. Staroľubovnianska nemocnica len za dodávky vody a stočné dlhuje Východoslovenským vodárňam a kanalizáciám päť miliónov korún.
V neľahkej situácií sa ocitol aj v Odborný liečebný ústav respiračných chorôb (OLÚRCH) v Novom Smokovci. VšZP si aj tu oproti minulosti objednáva menej výkonov. Platí mesačne o milión menej. Za ukončenú hospitalizáciu ústav inkasuje osemtisíc korún. Peniaze stačia na desaťdňový pobyt pacienta v ústave. Riaditeľ OLÚRCH Ivan Maurovič však prízvukuje, že desaťdňové liečenie nemá žiaden význam. Výsledný efekt je minimálny. Pacient potrebuje stráviť v zariadení minimálne dva týždne. Rozdiel v dĺžke pobytu ide na vrub OLÚRCH. "Ak ide o ťažšie prípady, kašleme na ekonomiku," vysvetľuje riaditeľ, ktorého zariadenie sa takto čoraz viac zadlžuje. Šetriť už nie je kde. Ústav prepúšťa zamestnancov, odstavil jeden z pavilónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.