uvítali zavedenie zariadení, ktoré dokážu mobily rušiť.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v šiestich európskych krajinách zrealizovala spoločnosť Taylor Nelson Sofres. Prieskum prebiehal šesť mesiacov a zúčastnilo sa na ňom 4303 Európanov používajúcich, ako aj nevlastniacich mobilný telefón.
V prijímaní zariadení na rušenie mobilov existujú medzi jednotlivými krajinami významné rozdiely. Na Slovensku a v Poľsku by tieto rušičky privítalo len 40 percent opýtaných. Vo Fínsku a v Taliansku je za rušenie mobilov polovica opýtaných. Podstatne viac prekážajú mobily na verejných vystúpeniach obyvateľom Francúzska a Maďarska, kde by zavedenie rušičiek uvítali až traja zo štyroch respondentov. Práve vo Francúzsku bola možnosť použitia týchto prístrojov už minulý rok zakotvená aj v zákone. Rušičky sú schopné zatieňovať budovy a tým zabrániť možnosti volať či poslať krátku správu počas koncertu alebo divadelného predstavenia.
Základným predpokladom prieskumu bolo, že najviac budú za zavedenie rušičiek tí, ktorí sú kultúrne najaktívnejší. Mobily by ich mali najviac vyrušovať, a preto by bolo logické, ak by boli najviac aj za ich rušenie. Tomu však príliš nezodpovedajú výsledky prieskumu na Slovensku, kde ľudia podporujú zavedenie rušičiek o to viac, o čo menej navštevujú kultúrne podujatia.
Zo všetkých sledovaných krajín len vo Francúzsko a v Poľsku nezávisí prijatie týchto zariadení od toho, či respondenti vlastnia mobil. Na Slovensku, vTaliansku, ako aj vo Fínsku podporujú zavedenie rušičiek viac tí, čo mobil nevlastnia. V Maďarsku sú to, naopak, najmä majitelia mobilov.
Podľa prieskumu je vo vzťahu k mobilným telefónom najviac rozdelená fínska a talianska verejnosť. Okrem vysokej podpory zavedenia rušičiek je totiž v týchto dvoch krajinách aj najvyšší podiel tých, ktorí by ich použitie neuvítali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.