mesta bude využívať na bývanie, čo bola jej pôvodná funkcia.
Ako nás informoval riaditeľ Bytového podniku mesta Košice Ing. Marián Varga, v dome sa nachádza šesť priestorov, v súčasnosti nespôsobilých na bývanie, s rozlohou cca 120 až 130 metrov štvorcových, ktoré je nutné zrekonštruovať na byty.
"Na porade vedenia mesta sa rozhodlo, že tieto byty sa ponúknu záujemcom formou verejnej obchodnej súťaže, ktorú vypíšeme podľa príslušných paragrafov Obchodného zákonníka. Vypísaná bude pravdepodobne v auguste, oznam zverejníme na našej internetovej stránke, ale aj v košických denníkoch. Takže prípadní záujemcovia sa včas dozvedia, kde si majú vyzdvihnúť súťažné podklady, termíny obhliadky budúcich bytov, proste všetky potrebné informácie," vysvetlil nám Ing. Varga.
Víťaz obchodnej verejnej súťaže, ktorý ponúkne najvyššiu cenu za vybraný byt, sa nestane automaticky majiteľom bytu.
"Víťaz získa právo budúceho nájmu bytu. To znamená, že musí priestor zrekonštruovať na vlastné náklady na byt, následne dostane nájomnú zmluvu a bude si môcť byt odkúpiť do osobného vlastníctva, čo vyplýva zo zákona. Chceme takto dosiahnuť, aby sa dom zrekonštruoval, aby v ňom opäť boli byty, aby proste slúžil pôvodnej funkcii."
Dom na Kováčskej 40 je značne zdevastovaný, vonkajšia omietka, vnútorný dvor, strecha a rozvody sú v dezolátnom stave. Podľa riaditeľa BPMK bude nutné do každého priestoru vraziť cca 2 milióny korún, aby sa z neho stal vyhovujúci byt.
"V súčasnosti sa spracúvajú znalecké posudky a trhová hodnota objektu, aby sme vedeli určiť minimálnu cenu pre prípadných záujemcov, od ktorej sa budú odvíjať ich ponuky v súťaži. S výnimkou jedného menšieho bytu, ktorý pôjde do súťaže s minimálnou cenou cca 700 tisíc, u ostatných väčších bytov to bude minimálne cca jeden milión korún. Ceny budú presne určené v čase vypísania súťaže, záujemcovia sa ich dozvedia, keď si prídu vyzdvihnúť súťažné podmienky," doplnil Varga.
Riaditeľ BPMK na našu otázku, či si myslí, že sa nájdu záujemcovia, ktorí budú ochotní za zdevastovaný priestor zaplatiť minimálne milión korún a k tomu zainvestovať ďalších cca 2 milióny korún do rekonštrukcie, odpovedal:
"Myslím, že sa takí ľudia nájdu. Ide o najužšie centrum mesta s vlastným vchodom. Treba dodať, že peniaze, ktoré získame vo verejnej obchodnej súťaži, zainvestujeme do opravy spoločných priestorov predmetného domu, to znamená aj do strechy, chodieb, vonkajšej fasády."
Dom na Kováčskej 40 v súčasnosti rozhodne nevyzerá vábivo, naviac byty v ňom si veľa slnka neužijú. Okná do Kováčskej sú smerované na východ, ostatné do malého dvora, ktorý dnes pripomína povojnový Berlín.
Čo ak sa vo verejnej obchodnej súťaži nenájdu záujemcovia?
"Máme pripravený aj iný variant riešenia, to znamená, že nájsť jedného investora, ktorého zmluvne zaviažeme zrekonštruovať objekt a za to potom môže dostať niektoré z bytov v dome."
Postup mesta i Bytového podniku pri obsadzovaní uvoľnených bytov na Kováčskej 40 môžeme len pochváliť, byt v centre môže tak získať každý, kto sa rozhodne akceptovať podmienky súťaž, minimálne vyvolávacie ceny a má ešte dva milióny na rekonštrukciu.
Škoda len, že sa mesto tak ukážkovo transparentne začína správať až vtedy, keď je predmetom súťaže dom, ktorý zďaleka nespĺňa predstavy o príjemnom bývaní bez ohľadu na vysokú cenu bytov. Prekrásne, rozsiahle a slnečné byty s výhľadom na Hlavnú, Alžbetinu, či Mlynskú ulicu už dávno obývajú prominenti, ktorý ich dostali pridelené od starostu Süliho na základe zmlúv o budúcich zmluvách a po rekonštrukcii si ich odkúpili do vlastníctva po 200 Sk za meter štvorcový.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.