Geokonzult, a. s., Košice. O príčinách problémov sme sa porozprávali s Ing. Jánom Koščom, ktorý vo firme zastával post riaditeľa do prvého júla tohto roku. Zároveň je predsedom predstavenstva tejto spoločnosti.
Akciová spoločnosť Geokonzult so sídlom na Magnezitárskej ulici v Košiciach vznikla v roku 1998 po odchode časti zamestnancov z pôvodnej firmy Geoconsult. Akciovka začínala prakticky od nuly s majetkom len prenajatým od pôvodnej spoločnosti. Pôvodný Geoconsult sa dostal 1. marca 1999 do konkurzu. V treťom kole výberového konania na predaj jeho majetku odkúpil Ing. Koščo spolu s manželkou pozemok, stroje aj budovu. Kúpili to ako fyzické osoby na hypotekárny úver, pretože banky neboli ochotné dať Geokonzultu, a. s., úver. Rovnako tak úver neposkytli ani ziskovej eseročke.
Na začiatku svojej činnosti v roku 1998 Geokonzult zamestnával 157 ľudí, v súčasnosti je to zhruba 120.
"Problémy vypukli v roku 1999. Vtedy ministerstvo obrany jednostranne porušilo dlhodobú zmluvu, ktorú sme mali s ním uzavretú. Týkala sa sanácie areálu v Rožňave po odchode sovietskych vojsk. Zmluva nám zabezpečovala ročné výkony na úrovni 25 až 30 miliónov korún. Už v roku 1999 nám ministerstvo obrany oznámilo, že práce sa musia prerušiť," hovorí Ján Koščo.
Z objemu 30 miliónov tak v tomto roku realizovali práce len za sedem miliónov. V hospodárení sa to premietlo do straty za rok 1999 vo výške 7 miliónov korún. V roku 2000 sa im podarilo zohnať určitú zákazkovú náplň, výkony však nepostačili na plnenie si všetkých daňových a odvodových povinností, čo samozrejme malo za následok rast penále a úrokov z omeškania. Dlh voči Sociálnej poisťovni vyrovnali s tým, že im poisťovňa penále odpustila, daňový úrad im však odpustil len polovicu. Za rok 2000 vyrobili stratu 3,5 milióna korún, kumulovaná strata tak presiahla desať miliónov. Keďže spoločnosť mala ročné výkony na úrovni 50 až 60 miliónov, 25-miliónový výpadok, ktorý spôsobilo nedodržanie zmluvy ministerstvom obrany, znamenal citeľné oslabenie pozície. Ministerstvo opäť uvoľnilo finančné prostriedky až v júni 2000.
Rok 2001 sa firme podarilo prežiť kvôli záplavám na východnom Slovensku a potrebe sanácie zosuvov v okolí Starej Ľubovne. Za tento rok Geokonzult vykázal zisk 1,8 milióna korún. Firma predpokladala, že rok 2002 sa jej podarí prežiť vďaka pokračovaniu prác súvisiacich so sanáciami po záplavách a kalkulovali aj s pokračovaním prác v Rožňave, teda s príjmom okolo 30 miliónov korún od ministerstva obrany.
"Slovenská správa ciest však nemala finančné prostriedky na sanačné práce po záplavách. A aby toho nebolo málo, prvého júna nám bolo oznámené z ministerstva obrany, že všetky objednané práce v Rožňave sú pozastavené. K pozastaveniu prác došlo aj napriek tomu, že vláda prijala uznesenie o vyčlenení finančných prostriedkov za týmto účelom v objeme 80 miliónov korún pre tento rok. Čomu už teda máme veriť, keď nie uzneseniu vlády?," poznamenal J. Koščo.
Strata zákazkovej náplne priviedla predstavenstvo spoločnosti k rozhodnutiu podať návrh na vyhlásenie konkurzu na spoločnosť. Vysporiadanie miezd, ktoré zamestnanci nedostali od februára, bude tým pádom už na správcovi konkurznej podstaty. Prostredníctvom odborového zväzu sa budú snažiť získať pre zamestnancov zatiaľ aspoň prostriedky z garančného fondu. Z neho je možné čerpať na jedného zamestnanca prostriedky do výšky troch mesačných miezd, maximálne však 35 tisíc korún. Zvyšok dlžných miezd aj dvojmesačné náhrady miezd bude už vysporiadať správca z výťažku z odpredaja majetku. Jeho hodnotu J. Koščo odhadol na 2 až 4 milióny korún. Celkové záväzky voči zamestnancom na mzdách predstavujú asi 6 miliónov korún bez dvojmesačnej náhrady miezd. Priemerná mesačná hrubá mzda vo firme predstavovala 13 200 korún.
Ján Koščo za hlavnú príčinu problémov označil celkovú recesiu v stavebníctve.
"Ak aj prídu na východ Slovenska nejaké peniaze z Bratislavy, spolu s nimi prichádzajú aj bratislavské firmy, ktoré získavajú zákazky. Funguje to systémom, ak to nebudeme robiť my, neprídu ani peniaze," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.