naša krajina. Štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí (MZV) spomínaných krajín a Ukrajiny spolu s veľvyslancom Európskej komisie na Slovensku Ericom van den Lindenom vyjadrili na dvojdňovej konferencii podporu vzájomnej spolupráci v oblasti spravodlivosti, vnútra a ochrany štátnych hraníc. Ako uviedli v spoločnom vyhlásení, spolupráca by sa mala sústrediť na konkrétne projekty a prispieť tak k procesu európskej integrácie, podpore regionálnej stability a prosperity.
"Highlightom" stretnutia bola spolupráca medzi krajinami V4 a Ukrajinou v širšom kontexte európskej integrácie. Štátni tajomníci rozoberali aj otázky schengenskej ochrany hraníc vrátane vízového režimu a cezhraničnej spolupráce. Za prítomnosti štátneho tajomníka ukrajinského MZV Olexandra Čalyja diskutovali aj o nedávnom stretnutí EÚ - Ukrajina v Kodani, budúcnosti Európskej únie a zhodnotili jej júnový summit v španielskej Seville.
"Som rád, že naše stretnutie prebehlo v takej srdečnej a priateľskej atmosfére. Verím, že taká nás bude očakávať aj po našom vstupe do Európskej únie. Spojená Európa má byť Európou všetkých krajín," skonštatoval hostiteľ stretnutia, náš štátny tajomník MZV Ján Figeľ.
Keďže po avizovanom vstupe Poľska, Maďarska a Slovenska do EÚ sa ich hranice stanú hranicami medzi EÚ a Ukrajinou, štátni tajomníci vyjadrili podporu rozšírenej spolupráci V4-Ukrajina v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí a dohodli sa na vytvorení expertnej pracovnej skupiny v tejto oblasti.
"Aj našou hlavnou prioritou je európska integrácia. Vieme, že rozšírenie EÚ prinesie aj nám obrovské možnosti na rozvoj ďalšej spolupráce. Hoci schengenský režim nepodporujeme, berieme ho ako realitu. Zároveň však chceme, aby jeho uplatňovanie na hraniciach medzi EÚ a Ukrajinou bolo podľa možností čo najmäkšie, čo sa týka vybavovania formalít. Preto sa budeme snažiť aj o zjednodušenie bezvízového styku," skonštatoval O. Čalyj.
Ten informoval štátnych tajomníkov V4 o úmysle zorganizovať stretnutie ministrov zahraničných veci V4, Ukrajiny a predstaviteľov Európskej komisie v roku 2003 na Jalte. Táto konferencia by mala symbolicky naväzovať na tú z konca II. svetovej vojny, na rozdiel od nej by sa však nemalo hovoruiť o delení, ale o spájaní Európy. Na námietky, že ukrajinská hranica nie je zo strany tejto krajiny dostatočne strážená, argumentoval O. Čalyj príkladom, že u nich si to niektorí tiež myslia. Lenže v obrátenom garde, teda, že na vine je slabá ostraha zo slovenskej strany.
"Ešte do nášho vstupu do EÚ chceme urobiť niektoré ústretové kroky a zároveň otvoriť tri nové hraničné priechody s našim východným susedom. Všetci totiž chceme, aby spoločná hranica stala hranicou spolupráce a vzájomného rozvoja," myslí si Ján Figeľ.
Podľa štátneho tajomníka českého MZV Pavla Tepličku treba posunutie schenegenských hraníc až na západnú hranicu Ukrajiny brať ako príležitosť k ďalšiemu rozvoju. Poukázal pritom na príklad svojej krajiny, kde táto hranica už niekoľko rokov vedie. Ako dodal veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Eric van den Linden, hlavným cieľom aj tohto stretnutia bolo, aby sme sa rozvíjaním rôznych aktivít V4 s Ukrajinou a s podporou EÚ vyhli ďalšiemu rozdeľovaniu Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.