minulého roka. Za prvých šesť mesiacov zaregistrovala podateľňa ÚS 872 nových podaní, ku ktorým sa pridalo ešte 147 nedoriešených prípadov z minulosti. Ako skonštatoval predseda ÚS Ján Mazák, nárast spôsobila najmä novela ústavy, ktoré výrazne rozšírila možnosť podania sťažností. Ďalšie zvýšenie počtu by podľa neho malo nastať už v najbližších mesiacoch, keďže ÚS plánuje zverejniť "premiérové" nálezy o priznaní primeraného finančného zadosťučinenia.
V minulých dňoch totiž sudcovia priznali korunky účastníčkam dvoch súdnych sporov. V oboch prípadoch išlo o prieťahy pri (ne)konaní okresných súdov. Päťtisíc korún poputuje žene, ktorá sa v Prešove domáhala vydania vecí od svojho manžela, pričom tamojší súd v jej prípade "zabudol" konať 14 mesiacov. Na súde Košice II zas na isté rozvodové konanie pozabudli 5 rokov, no aj napriek tomu môžu byť radi, že namiesto navrhovaných 200 000 Sk sa ÚS rozhodol nešťastnú ženu odškodniť "len" 25 tisíckami.
"Ak niekto za 5 rokov nedokáže vyplniť jedno tlačivo, je to jednoznačne chyba súdu. O každom takomto rozhodnutí budem informovať Súdnu radu. Dúfam, že tá voči sudcom podnikne kroky, aby sa na našich súdoch znížili takéto prieťahy. Ak budú sťažnosti pribúdať v rovnakom tempe, pôjde o stovky miliónov korún. Niektoré menšie okresné súdy to môže finančne položiť...," tvrdí J. Mazák a dodáva, že naše zákony neumožňujú, aby aspoň časť z tejto sumy bola na výplatnej páske zosobnená nekonajúcim sudcom. Nebolo by to ani úplne spravodlivé, lebo nie vždy sú na vine len sudcovia okresných súdov, samotný systém v súdnictve je vraj neefektívny.
Aj napriek možným finančným tlakom na rozpočty súdov považuje šéf ÚS tento článok v ústave za potrebný, keďže je to stále lepšie, než by mal pokračoval nápor našich sťažovateľov na Európsky súd pre ľudské práva. Takto najprv budú musieť vyčerpať všetky zákonné prostriedky v SR a až potom príde do úvahy krajná alternatíva v Štrasburgu. Okrem spomínaných dvoch prípadov evidujú ďalších 40 žiadostí o priznanie primeraného finančného zadosťučinenia, či odškodnenia kvôli údajne nespravodlivej väzbe. Slovensko je totiž prvou krajinou, ktorá zaviedla odškodňovanie porušenia ľudských práv vlastnými orgánmi, za čo sme si podľa Mazáka v Štrasburgu vyslúžili veľkú pochvalu.
Predseda nekomentoval prezidentov výber troch nových sudcov ÚS Ján Auxta, Juraja Horvátha a Jána Lubyho, ktorý odzajtra poprvýkrát nastúpia na svoje pracovisko v Csáky-Dessewffyho paláci na Hlavnej ulici v Košiciach. Pri katastrofálnych priestorových možnostiach sa miesto pre túto trojicu našlo podľa slov J. Mazáka tak, že "vyhnal" ekonomický úsek do ešte provizórnejších podmienok, než majú noví sudcovia.
"Považujem to za nedôstojné postaveniu ÚS, aby si ústavní sudcovia nemali ani kde umyť ruky a na použitie WC museli stáť v poradovníku. Žiaľ, máme smolu v tom, že na rozdiel od niektorých iných štátnych úradov nie sme dostatočne blízko k niečomu inému...," narážal na naše hlavné mesto predseda ÚS.
Takáto provizórna situácia by pritom mala trvať minimálne ďalšieho poldruha roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.