účastníkmi "konventu mládeže" sú aj šiesti zástupcovia Slovenska. Konvent mládeže bude od včera pripravovať návrhy, ako zlepšiť a zjednodušiť fungovanie EÚ, zjednodušiť jej zmluvy, priblížiť ju občanom, posilniť jej demokratickú legitimitu, transparentnosť i postavenie vo svete.
V piatok predložia mladí Európania svoje nápady na plenárnom zasadnutí riadneho Konventu o budúcnosti EÚ. "Budúcnosť Európy, ktorú teraz tvoríme, je budúcnosťou najmä pre dnešných mladých ľudí. Oni budú stáť na čele Európy o niekoľko rokov. Preto je nevyhnutné počúvať ich názory na smerovanie kontinentu," vyhlásila včera na tlačovej konferencii ku konventu mládeže komisárka EÚ pre školstvo a kultúru Viviane Redingová. Konvent mládeže má rovnaké zloženie ako "veľký" konvent - za každú krajinu sú v ňom zástupcovia vlády a národného parlamentu, svojich členov menovali aj Európsky parlament a Európska komisia.
Slovensko zastupujú šiesti mladí ľudia. Vláda vyslala do konventu Imricha Martoňa a Lenku Plavuchovú, svojich zástupcov nominovali aj slovenskí poslanci: Pavol Hamžík Katarínu Zatrochovú, Irena Belohorská Alexandra Rozina, František Šebej Martina Hanusa a Oľga Keltošová Miroslava Mjartuša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.