pokladá za žatevnú skúšku. Ak by dopadla ako zber krmovín, poľnohospodári regiónu by mohli byť spokojní. Pri pozbieraní úrody z okolo 85 percent celkovej výmery viacročných krmovín, ktoré boli zasiate na 2 459 hektároch, už totiž majú dorobených okolo sedem tisíc ton senáže a 800 ton sena. Zasenažovaná je aj úroda z 574 hektárov lucerny a ďateliny. Pred koncom je aj zber jarných miešanok, ktoré boli zasiate na 630 hektároch. Ďalších skoro šesťtisíc ton sena a okolo osemtisíc ton senáže poľnohospodárom svidníckeho regiónu pribudlo pri pozbieraní približne 90 percent z vyše 10 900 hektárov trvalých trávnych porastov.
„Krmivá zo zelenej žatvy bude dosť. Kto nebol lenivý a nastúpil do nej tak, ako by sa malo - teda koncom mája, hoci vtedy porasty tráv pre nedostatok vlahy boli menšie - tak mali potom lepšiu úrodu pri druhej kosbe. Lenže niektorí poľnohospodári čakali, aby nemali náklady a zobrali úrodu jedným razom. Prejavilo sa to potom na kvalite krmovín. Títo poľnohospodári budú musieť dávať viac obilia do krmných dávok, ak chcú mať úžitkovosť," uviedol agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Svidníku Miroslav Dankanin.
Najlepšou predzvesťou žatvy však nie je úroda ozimného jačmeňa, ktorá v priemere dosahuje 1,92 tony z hektára. Samozrejme v regióne sú poľnohospodárske podniky, ktoré dosiahli viac ako tri tony z hektára, ale poniektoré sa ledva vyšplhali s úrodou nad jednu tonu z hektára. Pod tento stav sa podpísali vírusové ochorenia porastov ozimného jačmeňa. V jeseni najmä porasty po skoršej sejbe napadli vošky a ak neboli ošetrené insekticídmi, tak v jari neodnožovali, nešli do stebla a vytvárali len trsy. „Kto neošetril porasty, ten nič nedorobí," vystríha M. Dankanin. Inou cestou je morenie osivá, ale moridlá sú pre našich poľnohospodárov príliš drahé, takže najschodnejším zostáva požitie chemickej ochrany porastov.
Vo svidníckom regióne včera začali zberať aj úrodu ozimnej repky, ktorú majú zasiatu na 519 hektároch. Skoro polovica z tejto výmery - 225 hektárov - pripadá na poľnohospodárske družstvo Ondava Stropkov. „Porasty sú pekné, len uvidíme, aká bude úroda," nechce urieknuť M. Dankanin. Vychádza z toho, že v trebišovskom a michalovskom regióne, kde zber ozimnej repky už prebieha, na jej úrode sa nepriaznivo prejavil nedostatok vlahy vo vegetačnom období. „Naoko aj tam repka bola pekná, len jej váha je nízka," poznamenal M. Dankanin.
To by sa však nemuselo opakovať v prípade svidníckeho regiónu, kde prírodné podmienky sú iné. Ak repka nebude drobná, tak najmä v stropkovskej časti regiónu by mohla byť jej úroda 2,5 až 2,6 tony z hektára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.