takpovediac už z svojho života stal automobilovou legendou. Ide o model Chevrolet Corvette, ktorý bol ako prototyp verejnosti predstavený v januári 1953 na výstave Motorama v newyorskom hoteli Waldorf Astoria. Toto športové vozidlo sa potom sériovo začalo vyrábať o šesť mesiacov neskôr, pričom v roku 1953 bolo vyrobených len 300 kusov, všetky v jednotnej farebnej úprave - biela farba karosérie bola kombinovaná s červeným interiérom. K polstoročnej a veľmi zaujímavej histórii tejto americkej automobilovej legendy sa ešte niekedy vrátime, teraz predstavíme len jubilejný model, ktorý firma Chevrolet ponúka pri príležitosti blížiacich sa 50-tych "narodenín" Corvette.
Jubilejný model má trochu prdlhý názov 50th Anniversary Special Edition, čo by sme do slovenčiny mohli preložiť ešte dlhším pomenovaním "špeciálny model k 50. výročiu". Tento model, vyrábaný ako dvojdverové kupé a kabriolet, bude na trhu len v modelovom roku 2003. Jubilejná Corvette sa vyznačuje rozsiahlejším sériovým výstrojom a jej karoséria je nalakovaná "výročnou" červenou farbou. Jubileum pripomínajú špeciálne emblémy, vyšité na sedadlách a koberčekoch. Do sériového výsroja vozidla patria aj hmlové reflektory, športové sedadlá, elektricky prestaviteľné aj sedadlo spolujazdca, sieťka na upevnenie batožín a dvojzónová automatická klimatizačná sústava. Úplnou technickou novinkou je použitie tlmičov revolučnej konštrukcie. Tieto tlmiče sú plnené tzv. magnetoreologickou kvapalinou, ktorej viskozitu možno meniť vplyvom magnetického poľa, vytváraného elektromagnetickou cievkou, umiestnenou vnútri piesta tlmiča. Viskozita sa mení zmenou magnetizácie jemných feromagnetických častíc, rozptýlených v kvapaline (tá sa preto zvykne nazývať aj ferokvapalina). Zmenou prúdu v spomenutej cievke možno teda meniť charakteristiky tlmenia, a to v reálnom čase a v závislosti na stave vozovky a parametroch jazdy.
Dvojmiestny model Corvette je postavený na podvozku s rázvorom 2655,5 mm. Predné i zadné kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách nerovnakej dĺžky, odliatych z hliníka. Istou technickou raritou sú pružiace prvky - sú nimi naprieč uložené listové pružiny z kompozitného materiálu. Z kompozitov je zhotovená aj karoséria vozidla. Model Corvette je dlhý 4566 mm, široký 1869 mm, kupé je vysoké 1211,5 mm, kabriolet má výšku 1214,7 mm. Na pohon tejto americkej športovej legendy slúži vpredu uložený 5,7-litrový vidlicový osemvalec s rozvodom OHV, zhotovený z ľahkých hliníkových zliatin. Motor má maximálny výkon 261 kW pri 5600 ot/min, pre športový model Z06 (ten sa dodáva len ako kupé) je určený motor s výkonom zvýšeným na 302 kW. Zadné kolesá sú štandardne poháňané prostredníctvom štvorstupňovej automatickej prevodovky, na želanie sa dodáva šesťstupňová manuálna prevodovka (tá sa sériovo montuje do verzie Z06). Do výstroja vozidla patrí antiblokovací systém, systém trakčnej kontroly a posilňovač riadenia, ktorého posilňovací účinok závisí na rýchlosti jazdy. Jubilejný model Corvette jazdí na 17-palcových predných a 18-palcových zadných kolesách (ráfiky sú zhotovené z hliníka). Firma Chevrolet v svojej tlačovej správe uvádza, že hlavnými konkurentami typu Corvette sú vozidlá Audi TT, BMW Z3, Dodge Viper, Porsche 911 a Porsche Boxster.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.