činnosti. Bolo totiž len otázkou času, kedy sa objavia pokusy opäť dať médiám náhubok, nech by sa jeho konštruktéri tvárili akokoľvek demokraticky.
To, že včerajší experiment nevyšiel ešte neznamená, že je definitívne zažehnaný. Nový zákon o médiách je nesporne potrebný ako soľ, avšak konštruovať ho spôsobom, ktorý v konečnom dôsledku okliešti slobodu tlače, je v demokratických krajinách neprípustné.
"Myslím si, že pôsobenie médií treba určitým spôsobom regulovať. Veď dnes v novinách popíšu hocičo, často neoverené veci, polopravdy, s ktorými nemôžeme súhlasiť", sťažoval si nedávno jeden funkcionár samosprávy. Na otázku, čo konkrétne má na mysli vysvitlo, že nie je spokojný s článkom, ktorý sa objavil v novinách o probléme zdravotníctva v ich regióne. Článok totiž poukázal na neschopnosť kompetentných tento problém riešiť. Funkcionárovi neprekážalo, že problém sa jeho konkrétne netýkal a že ho nezávisle na sebe rovnako vnímali na ministerstve zdravotníctva, na úrovni krajského nadriadeného orgánu i v ďalšej zainteresovanej organizácii. Jednoducho ho pociťoval ako "hladenie proti srsti".
Niektorí ľudia jednoducho neznesú pravdu do očí a čo i len náznak kritiky vo vzťahu k sebe či svojmu okoliu chápu ako osobný útok. Najradšej by boli, keby novinári ich len chválili, vytvárali im "imidž", pripravili pôdu na predvolebnú kampaň.
Zaujímavé je, že ešte sa mi nikto nesťažoval, že sme ho v novinách nezaslúžene chválili. Možno preto, že sa tak nestalo a možno aj preto, že chvály nikdy nie je dosť, však?
"Nepoviem vám nič, po tom, čo ste o nás popísali, už nedostanete žiadne informácie," rozohňujú sa po každej zverejnenej "kauze" jej aktéri. Pravdou je, že sa slovo snažia aj dodržať. Aby sme ich však nemohli obviniť z porušovania zákona o informáciách, na pracovisku sa zakaždým zataja a "nervnejší" aj zmenia číslo mobilu. Potešujúce však je, že po uverejnení každého takéhoto materiálu sa ozvú aj čitatelia, ktorí snahu redakcie informovať o problémoch súčasného života oceňujú.
Novinár, rovnako ako lekár, učiteľ, primátor či prednosta okresného úradu sa vo svojej práci riadi zákonmi tohto štátu a etikou svojej profesie. Ak poruší zákon zodpovedá sa pred súdom. Porušením etiky sa zaoberá Tlačová rada, čo je samoregulačný etický orgán, ktorý si zvolili zástupcovia novinárskej obce. Vytváranie akýchkoľvek iných ustanovizní, ktoré by regulovali správanie sa médií je zasahovaním do ich nezávislosti a obmedzovaním slobody prejavu. Je nahrávaním tým, ktorí by noviny a novinárov dostali najradšej pod svoju kuratelu a urobili z nich poddajných služobníkov. Nemýľme sa, že odišli do minulosti. Vstali totiž "noví bojovníci", sú tu a nie je ich málo. Niektorí sa snažia novinárov umlčať peknými rečami a sľubmi, iní zastrašovaním. Jedno aj druhé je nedôstojné oboch strán.
Hovorí sa, že novinári sú strážni psy demokracie. Pes s náhubkom za veľa nestojí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.