však odhlasovali, že skôr než sa žiadosť o peňažnú pomoc dostane na stôl primátora o jej opodstatnenosti musí rozhodnúť príslušná komisia mestského zastupiteľstva. Na rozdiel od predošlého všeobecne záväzného nariadenia o finančnú pomoc sa budú môcť uchádzať aj jednotlivé školské zariadenia na území mesta.
"Vzhľadom na podstatnú zmenu v zákone o rozpočtových pravidlách je účelnejšie kvôli lepšej prehľadnosti schváliť nové nariadenie," vysvetlil prednosta Mestského úradu v Krompachoch Ing. Peter Bratko.
Podľa nového znenia, mesto Krompachy môže poskytnúť finančnú pomoc fyzickým a právnickým osobám na verejnoprospešnú činnosť, rozvoj podnikania a zamestnanosti. O poskytovaní dotácie a návratnej finančnej pomoci rozhoduje do výšky 100-tisíc korún primátor na odporúčanie mestskej rady. Mestské zastupiteľstvo sa dostáva k slovu ako rozhodujúci orgán v prípade ak je peňažná pomoc vyššia ako 100-tisíc korún.
"Zbavujeme sa svojich právomocí na úkor primátora," pripomienkoval poslanec Ing. Stanislav Barbuš. Preto žiadal, aby sa v tomto prípade rozhodovacie právo primátora a mestského parlamentu kopírovalo podľa predchádzajúceho VZN. Vedenie mesta však vyvrátilo jeho pochybnosti tvrdením, že "naopak, novým nariadením sa posilní pozícia mestského zastupiteľstva. Ak totiž mestská rada nebude súhlasiť s rozhodnutím primátora vo veci poskytnutia dotácií na rad prichádzajú poslanci. Tí následne hlasovaním rozhodnú o poskytnutí alebo naopak zamietnutí žiadostí o dotáciu."
Poslanec František Dzimko zase zapochyboval o právomociach mestskej rady pretože, "podľa obecného zákona bude pôvodný počet poslancov v budúcnosti oklieštený na dvanásť. Bude vôbec existovať mestská rada?" Jeho návrh teda znel, aby ku každej žiadosti o dotáciu a finančnú výpomoc zaujala stanovisko príslušná komisia pri mestskom zastupiteľstve.
MUDr. Miroslav Kraus mu však v tomto prípade oponoval tvrdením: "Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva." Podľa jeho slov sa v meste môže vyskytnúť prípad, kedy daný subjekt bude akútne potrebovať pomoc vo forme 10-tisícového príspevku. Peniaze sa však dostanú k žiadateľovi komplikovanou a zdĺhavou cestou.
K tomuto poslaneckému názoru sa priklonil aj prednosta P. Bratko s upozornením, aby sa s poskytovania peňažnej pomoci nestal byrokratický spletenec. Poslanci v tomto prípade schválili príslušné nariadenie s tým, že k jednotlivým žiadostiam sa predsa bude vyjadrovať príslušná komisia.
Vzhľadom na zvyšujúci sa trend užívania návykových látok medzi mládežou poslanec Mgr. Marko Skurka žiadal zakomponovať do nariadenia aj dodatok, podľa ktorého sa o peňažnú pomoc budú môcť uchádzať aj krompašské školy. "Jednotlivým školám by určite pomohla podpora v realizácií aktivít, ktoré slúžia na prevenciu drogových závislosti," upozornil.
Vedenie mesta komentovalo jeho návrh ako aktuálny a s týmto stanoviskom sa stotožnila aj väčšina krompašských poslancov.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.