minimálne 8 problémových faktorov, ktoré môžu ohroziť rozširovanie Európskej únie smerom na východ. Na druhej strane ale nemá obavy z ohrozenia časového plánu rozšírenia EÚ tak, ako ho pred dvoma týždňami potvrdili aj šéfovia krajín EÚ na summite v španielskej Seville.
"Nemyslím si, žeby tie riziká boli až také neprekonateľné, aby sa Slovensko nemohlo stať členom EÚ. Ak si každý urobí svoju prácu dôkladne, harmonogram rozšírenia EÚ bude platiť aj pre vás. Stále som presvedčený, že Slovensko vstúpi do únie k 1. januáru 2004," tvrdí a dodáva, že týmto dňom sa zároveň skončí aj jeho misia v našej krajine, hoci len tak súkromne by u nás rád pobudol aj dlhšie...
Najväčšie riziká rozšírenia vidí v možnom negatívnom výsledku írskeho referenda o pridružení nových členských štátov, problémoch medzi tureckou a gréckou menšinou na Cypre, či otázke ďalšieho statusu ruskej enklávy okolo mesta Kaliningrad. Naše septembrové parlamentné voľby za problematické nepovažuje, lebo dúfa, že aj nasledujúca vláda bude pokračovať v integračných ambíciách.
Utorkové košické stretnutie štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí krajín V4 a Ukrajiny prinieslo podľa neho veľký úžitok pre všetky zainteresované strany. "Hlavným cieľom takýchto aktivít V4 s Ukrajinou by malo byť to, aby už neprišlo k ďalšiemu rozdeľovaniu Európy. Nesmieme dopustiť, aby po nasledujúcej vlne rozširovania EÚ vznikla na ukrajinskej hranici nová deliaca čiara," skonštatoval E. van der Linden.
Veľvyslanec pripustil, že momentálne až 80 percent priamych zahraničných investícií z regionálnych fondov EÚ končí v Bratislavskom kraji. Aj preto chce v rámci svojich možností nasmerovať ich tok aj mimo nášho hlavného mesta, nevynímajúc z toho ani Východné Slovensko. "Je nevyhnutné otvoriť východ republiky. Toto heslo by sa mohlo stať prioritou aj budúcej slovenskej vlády," myslí si.
Súčasný Prešovský a Košický kraj by sa však po vstupe Slovenska do EÚ mal stať hlavným príjemcom prostriedkov z regionálnych fondov EÚ. Čakať so založenými rukami na peniaze sa však v žiadnom prípade východniarom neoplatí. Peniažky sem z Bruselu pritečú až vtedy, keď budeme mať pripravené plány sektorálneho rozvoja a vyškolenými úradníkmi vypracované kvalitné projekty v súlade s predpismi EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.