ročne pohltí takmer polovicu jej rozpočtu. Návrh predpokladá zrušenie tradičnej väzby medzi priamymi platbami pre poľnohospodárov a objemom produkcie, čo umožní farmárom vyrábať skôr podľa dopytu na trhu, nie podľa výšky ponúkaných subvencií.
Nová paušálna podpora vypočítaná na základe platieb z minulosti bude prísnejšie podmienená dodržiavaním štandardov v oblasti životného prostredia, bezpečnosti potravín a ochrany zvierat. V prípade nerešpektovania štandardov dostane farmár menej peňazí. Výška priamej podpory pre jednotlivé farmy má byť obmedzená na 300 000 eúr ročne s výnimkou malých rodinných fariem, ktoré budú vylúčené z tzv. dynamickej modulácie. Tá predpokladá, že priame platby sa v priebehu šiestich až siedmich rokov budú aritmeticky znižovať ročne o tri percentá, až kým táto redukcia nedosiahne 20 percent.
"V budúcnosti nebudú farmári dostávať peniaze za nadbytočnú výrobu, ale za to, že reagujú na očakávania ľudí. Tí chcú bezpečné potraviny, kvalitnú výrobu, ochranu zvierat a zdravé životné prostredie," uviedol komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Franz Fischler. Farmári budú vďaka novým pravidlám podľa neho môcť pestovať také plodiny a chovať také zvieratá, s akými budú mať najväčšie šance uspieť na trhu. Nebudú sa už musieť orientovať podľa toho, v akom sektore dostanú najväčšiu podporu.
EK navrhuje tiež obmedziť trhové nástroje spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), vrátane zníženia alebo zrušenia intervencií v prospech vyšších cien niektorých produktov. Umelo udržiavané ceny obilnín by sa mali znížiť o päť percent, v prípade ryže až o 50 percent. Pri raži sa majú intervencie v prospech vyšších cien zrušiť úplne, obmedziť sa majú subvencie pri pšenici.
Komisia verí, že navrhované opatrenia uľahčia rozšírenie EÚ, dajú roľníkom viac príležitostí na trhové podnikanie, zabezpečia vyššiu kvalitu výrobkov a istotu spotrebiteľov a lepšie využitie peňazí daňových poplatníkov EÚ. Podpora farmárov bude jednoduchšia a prehľadnejšia.
Pre kandidátske krajiny, vrátane Slovenska vyplýva z včerajšieho návrhu zaujímavá skutočnosť. Postupné znižovanie priamych platieb pre farmárov terajších členských krajín a ich postupné zavádzanie pre ich kolegov z budúcich nových štátov, vrátane Slovenska, ako to navrhla EK, povedie k situácii, že úroveň priamej podpory pre nové i staré členské krajiny sa vyrovná skôr ako v pôvodne predpokladanom roku 2013 po desaťročnom prechodnom období. Znamená to, že priame platby nových a starých členov sa vyrovnajú niekedy v rokoch 2010-11. Zdroj EK včera pripustil, že táto situácia povedie zrejme ku kratšiemu prechodnému obdobiu pre nových členov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.