nielenže otvárala tri nové výstavy, ale si pripomenula aj na 130. výročie svojho založenia.
V bohatom národopisnom fonde Východoslovenského múzea sa nachádza deväť kusov mužských halien, ktoré pochádzajú najmä z oblasti Abova, z dedín Hrašovík, Valaliky, Kecerovce, Čižatice, Nižná Kamenica a Červenica. Patrili predovšetkým bačom, ktorí ich nosili začiatkom 20. storočia, zväčša na slávnostné príležitosti do kostola či na jarmok. Najkrajším kusom mužského slávnostného odevu bola v minulosti čuha, známa aj pod názvom dolomán alebo halenka, ktorú si ako zbierku mesiaca vybral tentoraz Rudolf Bauer. Tento mužský odev z Abova predstavuje dlhý súkenný kabát, siahajúci do pol lýtok, z bieleho hrubého súkna, bohato zdobený lemovaním z inofarebného súkna a výšivkou z pestrej vlny. Halena je doplnená príručnou kapsou a bičom.
"Bič by v tomto prípade mohol symbolizovať i poriadok, ktorý je stále potrebný," uviedol Rodolf Bauer, ktorý sa ako najvyšší predstaviteľ samosprávneho kraja stal od prvého apríla aj novým zriaďovateľom Východoslovenského múzea v Košiciach.
"V procese integrácie do Európy je stále nevyhnutné udržať si a zdôrazňovať svoje národné a kultúrne špecifiká, v čom majú múzeá a podobné inštitúcie nenahraditeľnú úlohu. Preto som si v zbierke mesiaca vybral túto čuhu, ktorá nebola dlho vystavená a dokladuje tvorivosť a kultúrnu bohatosť ľudí v minulosti," povedal na záver.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.