posledný rok výrazne nezmenila. Tatranskému denníku to potvrdil Ján Kuboši (na snímke), konateľ spoločnosti Air Transport Europe (ATE) Poprad. Tá od roku 1995 prevádzkuje leteckú záchrannú službu. "V priebehu prvého polroka som absolvoval niekoľko veľmi zaujímavých jednaní so zástupcami poľského Ministerstva zdravotníctva. Zúčastnil som sa niekoľkokrát na zasadnutí medzivládnej slovensko-poľskej komisie na riešenie tohto problému. Finančne sa to zatiaľ nejako výrazne neprejavilo, ale zaznamenali sme pokrok aspoň v tom, že poľská strana chce tento problém riešiť," uviedol konateľ ATE.
Najväčšie problémy majú zdravotnícke zariadenia práve s turistami z Poľska. Tých je vo Vysokých Tatrách počas leta i zimy najviac. Podľa J. Kubošiho majú Poliaci problémy vo väčšine európskych krajín. "Viete veľmi dobre, že je ich (Poliakov) takmer 40 miliónov a že cestujú strašne radi a veľa a stávajú sa im aj dopravné nehody, úrazy a nešťastia, takže tento problém chcú riešiť. V rámci prístupového procesu boli povinní vybudovať aj Úrad pre finančné kompenzácie, ktorý má na starosti špeciálne kompenzácie za poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre poľských občanov v zahraničí. Veríme, že prostredníctvom tohto úradu, s ktorým máme dobrý kontakt, sa nám podarí doriešiť aj náš problém," konštatoval konateľ.
Vlnu kritiky spustilo ATE aj na slovenské ministerstvo zdravotníctva, konkrétne na sekciu medzinárodných vzťahov. Ich prácu hodnotí ATE ako nedostatočnú. Pokiaľ ide o okolité krajiny, Slovenská republika má zatiaľ uzatvorené zmluvy iba s Maďarskou a Českou republikou. Vzťahy so slovenskými zdravotnými poisťovňami označil J. Kuboši ako korektné a v súčasnej situácii zdravotníctva za nadštandartné. "Naša cenová a finančná politika je v tejto oblasti bola vždy výrazne priehľadná a je úplne transparentná. Dohodli sme sa na istej cenovej úrovni za poskytovanie zdravotnej starostlivosti a tú sa snažíme dodržiavať. Všetku dokumentáciu, ktorú ku každému vykonanému zásahu musíme podľa zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti posielať revíznym lekárom do príslušných zdravotných poisťovní. Poisťovne nám zaplatia len to, čo vyhovuje všetkým zmluvným podmienkam. Sme presvedčení o tom, že pokiaľ by sa takto postupovalo vo všetkých oblastiach zdravotníctva na Slovensku, ak by sa platilo iba za to, čo bolo poistencom poskytnuté, finančné toky by boli prehľadnejšie, transparentnejšie a možno aj celková finančná situácia by v slovenskom zdravotníctve vyzerala ináč," uzavrel diskusiu konateľ ATE.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.