16,5
"Po presnejšom oboznámení sa s aktívami VSŽ je pre nás cena 160 Sk privysoká. Predloženie ponuky na akcie fondu z našej strany je pre nás momentálne v latentnej podobe. Terajšia burzová cena akcií VSŽ, presahujúca 200 Sk za kus, je len umelo vyhnaná nahor a ich reálnu trhovú hodnotu prekračuje aj cena na úrovni 160 Sk," konštatuje Haščák.
Terajší nezáujem jeho spoločnosti o navýšenie podielu vo VSŽ odôvodňuje Haščák aj potrebou následného vyhlásenia povinnej ponuky na odkúpenie akcií všetkých ostatných akcionárov. Podľa platnej legislatívy by potom totiž ponúknutá cena musela dosahovať minimálne polovicu hodnoty čistého obchodného imania VSŽ, prepočítanej na jednu akciu, alebo by muselo ísť o priemernú cenu, vygenerovanú na burze za posledných šesť mesiacov.
"Za takýchto podmienok by sme museli ísť s ponukou cez 200 Sk. Bola by to finančne veľmi náročná investícia," skonštatoval Haščák.
Penta s takýmto postojom prichádza po dokončení auditu vo VSŽ, ktorý mal podľa Haščáka jeho firme priniesť aj základnú východiskovú bázu pre presadzovanie strategických rozhodnutí okolo ďalšieho smerovania VSŽ, čo sa týka možnej redukcie zamestnanosti, odpredaja dcérskych spoločnosti či nových investičných aktivít.
"Svoje návrhy, vyplývajúce z tohto auditu, budeme ale verejne prezentovať až po zosúladení našich stanovísk s partnermi z J&T a Istrokapitálu a po ich prerokovaní vo vrcholných orgánoch železiarní," dodal Haščák.
Predaj akcií VSŽ z FNM je podmienený schválením návrhu spôsobu realizácie transakcie zo strany kabinetu, ktorý však svoje rozhodnutie v tomto smere už dvakrát odložil. Vicepremiér Ivan Mikloš to už dávnejšie vysvetlil tým, že o odloženie rozhodnutia požiadal U. S. Steel, a to v súvislosti s jeho ďalšími rokovaniami o prevzatí zhruba 10 % akcií VSŽ od Slovenskej sporiteľne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.