neodmysliteľného dua" veľký a malý Laci" (Ladislav Ivanecký a práve Bertko) bol na lane NK Tatranské Zruby - Poprad, ktorý zakladal exprezident NK Prometal Šaca Ondrej Soták. Dodajme, že Ladislav Bertko bol v posledných rokoch práve hráčom šace, tá mala o jeho ďalšie zotrvanie takisto záujem. Bertko sa nakoniec rozhodol pre tretiu cestu, túto sezónu hráva za NK 99 Trebišov.
"Mal som ponuku z Popradu, od pána Sotáka, keďže on však žiaľ, dopadol tak, ako dopadol (nohejbalový nadšenec v marci zomrel - pozn. red.), tak som nakoniec do Popradu nešiel - navyše, naozaj by som ťažko išiel hrať za Poprad. Mal som ponuku i zo Šace, tu chceli, aby som zostal... Mal som ponuku i z NK DPMK Košice, záujem prejavilo i Humenné. Ja som však sám uvažoval o Trebišove. Prečo? Je tu záujem o nohejbal," hovorí Ladislav Bertko. "Ja som sa jednoducho ponúkol i rozhodol sám."
Práve v Trebišove bol začiatkom roku 2001, v rámci finále 27. ročníka Slovenského pohára, Ladislav Bertko vyhlásený za druhého najlepšieho nohejbalistu Slovenska posledného desaťročia, získal vtedy v ankete 61 bodov, tomu prvému víťazstvo určite nezávidel, za najlepšieho bol totiž vyhlásený jeho priateľ Ladislav Ivanecký (109 bodov). Ináč, možno práve tu sa začal na celom Slovensku registrovať vznikajúci nohejbalový boom v Trebišove, na perfektne zorganizovanom podujatí boli Košičania, Šačania, Piešťanci, Hlohovčania, Humenčania, všetci domácich organizátorov chválili, poklonu im zložil i generálny sekretár Slovenskej nohejbalovej asociácie Milan Nadányi. A domáci už vtedy všetkých ubezpečili: s nohejbalom to myslíme vážne a pôjdeme hore...
Trebišov hrá druhú najvyššiu súťaž, je ambiciózny - túži po lige. "Zatiaľ je to tam, čo sa týka nohejbalu ako samotnej hry, na slabšej úrovni. Hovorím o hernej kvalite. Záujem je, je tu veľa mladých, sú tu nádejní dorastenci, ktorí sa už - už kvalitatívne doťahujú, veľa dobrých žiakov... V Trebišove sú už dvaja hráči, ktorých Jaro Žigala (tréner DPMK a juniorskej reprezentácie SR - pozn. red.) navrhuje do širšej reprezentácie. Sú ti mladí, ktorí majú záujem i možnosti. Sú tu však aj chlapci, už trochu starší, ktorí sú dobrí chlapci, majú záujem, ale ich hendikepom je to, že ich nemal kto viesť... Prirátajme k tomu i skutočnosť, že sú pracovné problémy, pracovná vyťaženosť, je ťažké zladiť tréningy. Ja som im pritom hneď tvrdil, že ak chcú hrať ligu, musia minimálne dvakrát až trikrát v týždni trénovať zápasy. V Trebišove chcú hrať ligu kvôli mladým - a ja tvrdím, že sa z neho môže stať bašta nohejbalu, má veľkú šancu. A ja by som mu chcel k tomu pomôcť."
Ako sa darí Trebišovu s Bertkom? "Sme v polovici súťaže, presnejšie jedno kolo po polovici, zatiaľ jasne vedieme. Vyhrali sme všetko, až na jeden z dvoch zápasov vo Svidníku. Tam sme jeden zápas prehrali 2:4, druhý vyhrali 4:2," hovorí 38 - ročný Ladislav Bertko, pre ktorého je Trebišov v poradí piatou štáciou.
Ladislav Bertko pochádza, tak ako Ladislav Ivanecký z Nižnej Kamenice. Za tú hrávali krajskú súťaž, v ktorej nepotrebovali ani registračku. Nasledovala Mladosť Košice - s ňou v roku 1981 krajská súťaž. Od roku 1982 do roku 1998 bol Bertko stálicou v NK DPMK Košice, od roku 1998 pôsobil v Šaci. V roku 1991 na ME získal ešte ako reprezentant ČSFR zlato v trojiciach, striebro v súťaži dvojíc. V roku 1993 opätovne získal európske zlato v trojiciach, striebro v dvojiciach. V roku 1994 to bolo prvé miesto v trojiciach a druhé miesto v dvojiciach, hodnota kovov však bola vyššia, išlo totiž o kovy z majstrovstiev sveta. Rok 1995 bol vraj trochu slabší, Bertkovi priniesol striebro z ME v súťaži trojíc. Zato o rok na to, na MS v brazílskom Maceió to bolo zlato v súťaži dvojíc. A o ďalší striebro z ME v dvojiciach. K výpočtu pridajme rok 1994 a účasť na Svetovom pohári, kde Bertko získal prvenstvo i v dvojiciach i v trojiciach. Bolo to v Brazílii, v ktorej sa súčasný trebišovský matador súťažne predstavil niekoľkokrát a túto krajinu si zamiloval nielen kvôli medailám (triumfoval tu i v Interkontinentálnom pohári) a fascinujúcej Copacabane, kde sa rodia loptoví kúzelníci...
K úplnému sumáru by sme museli zarátať i republikové tituly, na to však nebol čas, Ladislav Bertko odhadol 25 - 30 československých a slovenských triumfov, pričom najmä tie federálne, vybojované v konkurencii českých klubov a hráčov, si zvlášť cení... Ceniť si však bude i úspechy so zemplínskym klubom.
Trebišov je na reálnej ceste k víťazstvu vo svojej súťaži a k postupu do baráže, ktorej sa zúčastnia víťazi troch teritoriálnych skupín II.ligy Východ, Stred a Západ a predposledný z najvyššej súťaže (ten posledný vypadáva automaticky). Miestenku v I.lige získajú dvaja najúspešnejší barážisti... "Ak chceme hrať ligu a obstáť v nej, tak musia dôjsť ešte minimálne dvaja, možno aj traja hráči. Na úvod. Takí, ktorí už v lige hrali, majú skúsenosti...." Pretože darmo: v II.lige môže Bertko vyhrať všetko, čo sa dá, ďalší spoluhráči získajú ďalší bod - v I.lige sa však náročnosť zvýši... Snahe Trebišovčanov však hádam možno dôverovať a ich zápal a starostlivosť, ktorú oceňuje i dvojnásobný majster sveta, dáva myšlienkam zelenú...
O tom, že to Bertko myslí s Trebišovom vážne, svedčí i zaujímavá situácia z tohtoročného Grand Prix, štvordielneho seriálu štyroch podujatí, ktoré bodovým sumárom prinesú celkového víťaza podujatia. V trojiciach sa na úvodnom turnaji v Hlohovci víťazne presadili Ladislav Ivanecký, Ladislav Bertko a Štefan Forrai (teda šačiansko - trebišovsko - dépemkárske zloženie, hoci ide o troch dlhoročných súputnikov). Na ďalšom turnaji Grand Prix v Martine však už táto trojica nefigurovala, Forrai bol druhý s NK DPMK "B", prvenstvo získali Perunovci a Chovan, teda NK DPMK "A". Reálne: jediné šance na ohrozenie suverenity bratského dua a Chovana mali pritom len "starí" harcovníci. Keď sme u Jaroslava Žigalu, trénera dépeemkárov vyzvedali, či Forraia stiahlo DPMK takticky, skoro sa urazil. Vraj to celé vyvieralo od Laca Bertka, ktorý povedal, že do Martina ide s Trebišovčanmi. Aby sa zacvičili mladí... "My sme tam išli s mladými chlapcami naozaj len na skusy. Bolo to však presne tak...," priznáva Ladislav Bertko niečo, čo by sme mohli označiť ako obetovanie možného úspechu na "trebišovskom oltári".
Na Zemplíne pôsobí Ladislav Bertko ako hráč. "Samozrejme, že aj, hlavne mladým, poradím, pomôžem, vysvetlím... Ale som tu predovšetkým ako hráč."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.