Bones, teda Kráčajúce kosti. Stones si z toho nič nerobia a "rockujú" s rovnakým nasadením ako pred 40 rokmi. Ich kariéra sa začala 12. júla 1962, keď v londýnskom Marquee Clube spievali Kansas City, za čo dostali 25 libier.
Teraz sa chystajú obnoviť stonemániu svetovým turné, za ktoré zinkasujú ďalšie milióny. Svetové turné k 40. výročiu Rolling Stones, ktoré sa začína v septembri v Bostone, je už beznádejne vypredané. Stačilo na to 30 minút. Týmto rockovým dinosaurom zatiaľ vyhynutie vôbec nehrozí. Diskdžokej Tommy Vance, ktorý Stonov sprevádzal aj na ich prvom americkom turné v USA v 60. rokoch, ich hudobnú dlhovekosť pripisuje lídrovi kapely Mickovi Jaggerovi. "Vedie ich človek, ktorý vie zarobiť nejakú tú libru. A na turné vždy dokázal roztočil rokenrolovú šou. Hoci v poslednej dobe nepredali veľa albumov, ešte stále vedia pripraviť úžasné predstavenie," tvrdí Vance. Prečo teda Stones vydržali o 32 rokov dlhšie ako ich najväčší rivali Beatles?
Podľa Vancea je na to znovu tá istá odpoveď - Mick Jagger ako jediný šéf skupiny, zatiaľ čo Beatles mali dvoch. Namiesto dvoch hašterivých seržantov mali Rolling Stones jedného veliteľa. Vance však odhaľuje aj druhú, menej lesklú tvár Jaggerovho ansámblu: "Boli neskutočne neokrôchaní, nepríjemní a neústretoví, až na Briana Jonesa. To bol džentlmen." Jones, ktorý patril medzi zakladateľov kapely, sa utopil v roku 1969. Autor životopisov hudobných osobností Ray Connolly tvrdí, že Stones už na začiatku kariéry pochopili dôležitosť marketingu a najmä kvalitného manažmentu, ktorý im zaručil úspech. "Rolling Stones si zámerne vytvorili a predávali imidž rebelov, ktorý perfektne ladil k ich hudbe." Je verejným tajomstvom, že v 58 rokoch sa spevák rockových "Satanských veličenstiev", známy svojím milostným životom a poburujúcimi kúskami na pódiu, bude musieť na chvíľu premeniť na úctivého rytiera Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II., pretože sa ho chystá povýšiť do šľachtického stavu.
Starnúceho Micka Jaggera ešte stále opája atmosféra turné a - peniaze, peniaze, peniaze. Zdá sa, že pozlátko koncertných šnúr preň nikdy nevybledne. "Bolo to pekne divoké. Baby, alkohol, čokoľvek," zaspomínal si Jagger na turné v roku 1972. Keď sa člena kapely Keitha Richardsa, jedného z rockových kráľov výstredností, spýtali, čo ho stále láka na turné, odpovedal jedným slovom: "Zábava."
Dnes už 61-ročný bubeník Charlie Watts je priam fascinovaný neutíchajúcou popularitou skupiny: "Keď som začínal, mala to byť trojmesačná záležitosť, potom trojročná. Vždy som tvrdil, že to dlho nevydrží." Bernard Doherty, hovorca Rolling Stones, vysvetľuje, že kapela vytvorila vzor pre ďalšie generácie rockových skupín. Oni boli tí prví zlí chalani, tá prapôvodná barová kapela, čo pretrvala. Nájdu sa však aj antifanúšikovia starnúcich "Kameňov": "Pohľad na zvráskaveného frajera Jaggera ako vrtí zadkom a tlieska ako afektovaný tanečník flamenca je jedným z najväčších trapasov rockovej hudby," tvrdí Andy Gillová, redaktorka Independent Review.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.