utorka tri nové výstavy.
Prvá z nich putuje po celom Slovensku a nesie príznačný názov V záhrade pokoja s podtitulom Obyčaje pri úmrtí a pochovávaní na Slovensku s osobitým zreteľom na etnickú a konfesionálnu mnohotvárosť. V expozícii môžete zhliadnuť rad fotografií z pohrebných obradov jednotlivých u nás žijúcich etník. Trošku pochmúrnu atmosféru vám názorne priblížia i originálne smútočné kostými Židov, Maďarov či Čechov. Viete napríklad, že Ukrajinky nosia smútok v bielom? Alebo že Nemci spájali predtuchu úmrtia s nevysvetliteľnými prírodnými javmi či hlasom kuvika? Ak si myslíte, že pohrebné zvyklosti Slovákov ovládate, vedzte napríklad, že ak zomrel slobodný mladý človek, naši predkovia mu namiesto karu vyhotovili posmrtnú svadbu. Zatiaľ čo pohreby Rómov sú pompézne a okázalé, sprevádzané hlasnými nárekmi, Židia svojich zomrelých ukladajú zahalených v bielych jednoduchých šatách do truhly z neohobľovaných dosák.
Oveľa viac sa dozviete na samotnej výstave, na ktorú naväzuje paralelná expozícia nazvaná Postavené roku pána. Výstavka malých sakrálnych stavieb v našej krajine vám prinesie rôzne podoby prícestných krížov, kaplniek, sôch svätcov či znázornení tzv. božích múk. Sú vystavené v origináloch alebo zachytené na fotografiách. Tieto unikátne doklady drobných architektonických stavieb stáli doteraz mimo záujmu odborníkov aj širokej laickej verejnosti. Sú však dokladom civilizačného pôsobenia ľudí v krajine a názornou ukážkou ich jedinečného umelecko-historického prejavu a regionálnej, náboženskej osobitosti.
Prienikom histórie so súčasným umením je i výstava, ktorej vernisáž prebehla do tretice takisto v utorok. Pod názvom Znovuoživená krása nití sa skrýva ukážka čipiek z fondu múzea a práce pri ňom pôsobiaceho Klubu ľudového umenia v Košiciach. Členovia klubu sú nielen nadšení obdivovatelia starých textilných techník, ale aj sa aj sami aktívne snažia o ich osvojenie. Na výstave tak môžete zhliadnuť ich paličkovanú a frivolitkovú čipku v konfrontácii s múzejnými exponátmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.