vkladov, výnimkou neboli úroky až do výšky 50 percent. Poučení skúsenosťami klientov nebankoviek sa stávajú občania podstatne opatrnejší pri narábaní so svojimi úsporami. Často kontaktujú aj nás v redakcii s otázkou, kam dať svoje peniažky. A keďže sa v poslednom čase často v súvislosti s investíciami spomínajú podielové fondy, pýtajú sa, čo to vlastne je a ako sú vo fondoch ich vklady chránené.
Pristavme sa najskôr pri bankách. Od prvého júla sú vklady v bankách kryté do výšky 40-násobku priemernej mesačnej mzdy, čo predstavuje 504 200 korún. Doposiaľ to bol tridsať násobok. V prípade, ak by sa banka ocitla v problémoch, vkladateľ dostane 90 percent svojho vkladu, maximálne však spomínaných 504 200 korún. Hranica 90 percent z vkladu bola zavedená preto, aby vkladatelia kládli dôraz na to, ktorú banku si vyberú. Donedávna štátny Fond ochrany vkladov garantoval vrátenie celého vkladu, maximálne však 30-násobok mzdy, čo v praxi znamenalo, že radoví klienti si pre uloženie úspor vyberali tú banku, ktorá dávala najvyššie úroky. Je pritom zrejmé, že ak niektorá banka má podstatne vyššie úroky, ako ostatné, má pravdepodobne finančné problémy a potrebuje naakumulovať kapitál. Klasickým príkladom v našich podmienkach bol prípad Devín banky. Hranica 90 percent pre návratnosť vkladu by mala klientov motivovať, aby sa zaujímali aj o stabilitu banky.
O názor na podielové fondy sme požiadali hovorcu Úradu pre finančný trh Mareka Kačmára. "Ponuka investičných príležitostí prostredníctvom podielových fondov je pomerne pestrá a v rámci možností aj bezpečná. Úrad pre finančný trh dozoruje podielové fondy, negarantuje však ochranu pred operačným rizikom vyplývajúcom z kurzov a vývoja na trhu," uviedol.
Povedzme si, čo to vlastne podielový fond je. Detailné vysvetlenie ponúka napríklad internetová stránka Asociácie správcovských spoločností. Podielový fond je majetok pozostávajúci najmä z cenných papierov a peňažných prostriedkov, ktoré sú v spoločnom vlastníctve investorov. Ich vlastnícke práva k majetku v podielovom fonde sú reprezentované podielovými listami a každému investorovi patrí časť majetku zodpovedajúca výške jeho investície. Podielový fond vzniká tak, že veľké množstvo malých investorov vloží svoje úspory na jedno miesto - do fondu a zverí ich do správy profesionálnemu správcovi -tzv. správcovskej spoločnosti. Z veľkého počtu malých súm sa zloží spolu veľká suma peňazí, ktorú správca investuje do cenných papierov v súlade s vopred stanovenou investičnou stratégiou.
Základnou charakteristikou podielového fondu je minimalizovanie rizika. Fond získava prostriedky od viacerých investorov, môže teda nakupovať široké spektrum finančných nástrojov. Tým, že fond investuje do veľkého portfólia, znižuje tak riziko.
V každom prípade sa pri investíciách treba vyhýbať nelicencovaným subjektom. Tento rok priniesol krach drvivej väčšiny nebankových inštitúcií. Ak by ste sa predsa stretli so spoločnosťou, ktorá ponúka nereálne úroky a nevie sa preukázať povolením na svoju činnosť, hovorca ÚFT M. Kačmár vyzýva, aby ste Úrad pre finančný trh o činnosti takejto firmy informovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.