1.7. 2002 školy patrili, za médiá platili sporadicky. Teda vtedy, keď na to mali. To už nehovoriac o vykonávaní revíznych správ, ktoré sa stali tŕňom v oku starostov obcí, ktorí na ich vykonanie jednoducho finančné prostriedky nemajú. Aj preto na ostatnom aktíve starostov hlavy obcí navrhovali, aby Okresné úrady išli do dlhov a ešte pred podpisom delimitačných protokolov revízne správy vykonali. Možné to však nie je, nakoľko by sa to všetko z časového hľadiska, ako aj z naplnenia zákona o verejnom ostáravaní nestihlo. Na Okresnom úrade Košice - okolie si starostovia obcí doslova podávajú kľučky, aby sa nejako dohodli. Veď pri prehlasovaní záležitostí vo vodárňach, plynárňach i elektrárňach od nich požadujú veci, ktoré si chudobné obce dovoliť nemôžu. Najmarkantnejší je problém v súvislosti s elektrárňami, kde od nového zriaďovateľa požadujú platnú revíznu správu. Tá platí dva roky, no sú prípady, kde nebola správa vykonaná aj desať rokov.
"S vodárňami sme mali pohovory, kde sme sa veľmi korektne dopracovali k splátkovýcm kalendárom. Vysvetlili sme vedeniu, že my na novovzniknutých zriaďovateľov dlhy neprenášame a štát ich bude musieť vyrovnať. Problém je ale s elektrárňami, ktoré si stanovili určité kritériá ani nie tak pre nás, ale pre nových zriaďovateľov, ktorí sa musia preukazovať platnými revíznymi správami. Je to veľký problém, nakoľko nový zriaďovateľ na revízie financie nemá," hovorí vedúca odboru školstva OÚ Košice - okolie Eva Fazekašová.
Na okolí je momentálne 166 materských a základných škôl, pričom minimálne 70 % z nich revízne správy nemá v poriadku.
"Väčšinou ide o elektrinu, no nájdu sa i prípady, kde chýba revízna správa na plyn. Žiadali sme aj Krajský úrad, aby nám finančne navýšil tohtoročný rozpočet práve na tento účel, no dostali sme zamietavú odpoveď. V každom prípade bude potrebné stanoviť lehotu pre nových zriaďovateľov, dokedy si revízie dokážu urobiť. Nedávno sme následkom havarijného stavu vykonali jednu z revízií v ZŠ II. na Severnej ulici v Moldave, ktorá stála 200 tisíc korún, a to ešte bez odstránenia nedostatkov."
Niekde môže stáť revízna správa o čosi menej, inde však viac, v priemere by však bolo len na okolí potrebných na zastrešenie týchto problémov vyše 20 miliónov korún.
"V decentralizačnej dotácii nedostal ani jeden z nových zriaďovateľov peniaze na tento účel. Bude nutné sa nejako dohodnúť, v opačnom prípade hrozí kolaps škôl a školský rok sa na školách začne bez elektrického prúdu, čo je však nepredstaviteľné," tvrdí E. Fazekašová a na otázku, prečo Okresný úrad roky povinné revízne správy nevykonával odpovedala: "Jednoducho sme v rozpočtoch nikdy na tento účel peniaze nedostali. Ministerstvo školstva nám síce odporučilo, aby sme ich vykonali bezplatne prostredníctvom Strediska služieb, to však revízneho technika nemá."
Starosta Veľkej Idy František Šnír tvrdí, že problém, ktorý si tento štát navaril, si bude musieť ten istý štát aj vyriešiť.
"V škole síce máme revíznu správu, avšak problém vyvstal s materskou škôlkou. Táto budova je vyše storočná a bola rekonštruovaná pred dvadsiatimi rokmi. Odvtedy sa do nej neinvestovala ani koruna. Zákon síce ukladá, že každý druhý rok sa musia revízie obnoviť, no zákon zrejme pre štátnu správu neplatil. Vôbec celá delimitácia je postavená na hlavu. Veď ako my máme tento problém riešiť, odkiaľ vziať peniaze? Budeme sa snažiť urobiť maximum, ak sa to nepodarí, zavrieme škôlku, bez elektriny sa nezaobídeme," hovorí F. Šnír.
Ako starosta sa so zmenami zriaďovateľa borí každý deň.
"Všetci starostovia máme po dovolenke, veď ak chceme zabezpečiť stav, aby sa v septembri školy otvorili, nesmieme premrhať ani minútu. Pred chvíľou mi telefonovali z Okresného úradu, aby som išiel pracovníkov školstva nahlásiť do poisťovní. Vravel som im, že to mali zabezpečiť oni, veď ja nemám žiadne osobné dotazníky tých osôb. Je to proste kocúrkovo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.