ponúka cestujúcim nové čipové karty.
"Spustiť do života by sme ich chceli od prvého augusta. K zavedeniu bezkontaktných čipových kariet nás viedli viaceré dôvody. Časový lístok v takej forme, aký je dnes - teda kmeňový lístok a kupónik - funguje už desať rokov. Tento systém sa technicky prežil," uviedol riaditeľ DPMP Peter Janus.
Podľa jeho slov je jedným z hlavných dôvodov zmeny falšovanie lístkov. Prešovský dopravný podnik je pritom posledný na Slovensku, kde ešte fungujú papierové dlhodobé lístky. Dopravný podnik preto vypísal verejnú súťaž, ktorej sa zúčastnili dvaja uchádzači. Uspela spoločnosť EMtest SK, s. r. o., Bratislava, ktorá už včera začala celý systém v dopravnom podniku inštalovať. Samotná výmena lístkov za karty začne od 1. augusta a skončiť by mala v októbri. Výnimku majú cestujúci, ktorí majú celoročný lístok, tí môžu získať novú kartu aj po uplynutí celého predplateného obdobia. Jednorazový poplatok za kartu je pre občanov 160 korún.
Podrobnosti o výmene časeniek i fungovaní nového systému môžu cestujúci získať telefonicky na DPMP, alebo na internetovej stránke www.dpmp.sk.
Peter Janus informoval, že nový systém prinesie cestujúcim viacero výhod.
"Údaje budú uložené v databáze, v súlade so zákonom na ochranu osobných údajov. V prípade, ak by cestujúci stratil, alebo poškodil kartu, kde má predplatený celoročný lístok, môžeme mu na základe údajov z databázy vydať duplikát, čo doteraz nebolo možné."
Ďalšou výhodu je to, že ak cestujúci lístok v určitom čase nevyužíva, napríklad cez prázdniny alebo počas pobytu v nemocnici, môže ho za určitých podmienok využívať iná osoba.
"Ako dopraváci vidíme najväčšiu perspektívu v zavádzaní integrovaného dopravného systému. Na jeden lístok sa bude dať cestovať nielen mestskou hromadnou dopravou, ale i autobusmi SAD či vlakmi. Čipová karta je nosič, ktorý umožňuje využívať nielen služby MHD, ale nahrať i ďalšie údaje ako parkovanie, stravovanie a podobne, je možné ju využiť na šestnásť rôznych aplikácií."
Zástupca spoločnosti EMtest Branislav Jurčišin skonštatoval, že jeho spoločnosť je v súčasnosti operátorom 1,5 milióna takýchto kariet typu Mifare, ktoré má nielen na Slovensku, ale i v Dánsku, Taliansku a krajinách strednej Európy. Podľa jeho slov nemožno kartu Mifare porovnávať s telefónnymi kartami, ale vzhľadom na možnosti spracovania dát skôr s malým počítačom.
"Systém má najvyšší stupeň ochrany pred zneužitím, doposiaľ nebol nabúraný."
Ako uviedla ekonomická námestníčka DPMP Jana Vrbovská, investícia spoločnosti do nového systému stojí 1,6 milióna korún. Dopravný podnik počíta s výmenou a zavedením 40 tisíc kusov nových kariet.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.