pružných mladých spoločností by vývoj výpočtovej techniky zďaleka nebol taký rýchly. Dnes sa zastavíme pri histórii firmy Apple Computer, ktorá patrí k najznámejším výrobcom počítačov po firme IBM.
Priekopníckym obdobím na začiatku výroby počítačov boli šesťdesiate roky. V tom období mali počítače veľké rozmery, vysokú cenu a veľmi malý výkon. V roku 1968 sa vyrábal stolný kalkulátor z diskrétnych polovodičových súčiastok. Prelom priniesol mikroprocesor, ako nový konštrukčný prvok. V tom čase neexistovali veľké firmy, nadšenci sa združovali do záujmových klubov.
Jedným z takýchto nadšencov bol Stephen W. Gozniak, ktorý odišiel ešte pred ukončením univerzity k firme Hewlett- Packard. V tom čase sa firma venovala výrobe kalkulačiek. Ako 26.- ročný vytvoril programovací jazyk "Basic" pre mikroprocesor (6502), ktorý sa vyrábal technológiou MOS. V roku 1976 sa Wozniak zoznámil s ďalším počítačovým nadšencom Stevenom P. Jobsom. Jobs bol od začiatku presvedčený o výnimočnosti Wozniakovho počítača. Počítač natoľko upútal záujemcov, že dostali objednávku na výrobu päťdesiatich kusov. Predpokladali, že nový výrobok dokážu predať aj ďalším záujemcom. Rozhodli sa pre podnikanie, peniaze však nemali. Aby mohli začať s podnikaním, Jobs predal svoj Wolswagen a Wozniak programovateľnú kalkulačku.
Počítač pomenovali "Apple" a nový produkt začali vyrábať v garáži Jobsových rodičov, v meste Cupertino v Kalifornii. Na obsluhu nového počítača boli potrebné pomerne veľké odborné znalosti. Jobs sa snažil aby počítače boli prístupné čo najširšej verejnosti. Spojil sa preto s úspešnými osobnosťami z oblasti marketingu výpočtovej techniky. Bol medzi nimi aj Markkula, ktorý prerušil svoju trinásťročnú úspešnú kariéru u firmy INTEL. Wozniak začal vyvíjať novší typ počítača s označením Apple II, ktorý spájal výhody programovacieho jazyka Basic a farebnej grafiky. Nový typ počítača prvýkrát verejnosti predstavili na prvom počítačovom veľtrhu na západnom pobreží Spojených štátov.
Do chodu firmy sa zapojil Mike Markkula, vďaka ktorému zaznamenala firma rýchly vzostup. Prevádzka sa presťahovala do prenajatých priestorov v Cupertine. Vytvorili sieť predajcov, vzniklo firemné logo - sedemfarebné jabĺčko s názvom firmy. Svoj prvý fiskálny rok zakončila firma s vyše štyridsaťtisíc dolárovým ziskom. Svoj výrobok ďalej zdokonalili v rokoch 1979, 1983, 1984, upevnili postavenie firmy na trhu. Firma sa od roku 1979 začala orientovať na využitie počítačov v školstve. Ich program s názvom "Deti nemôžu čakať" vybavila firma na svoj náklad počítačmi asi desaťtisíc škôl v Kalifornii.
Pri úspechoch sa objavili aj problémy. V roku 1980 uviedli na trh typ "Apple III", ktorý sa kvôli technickým nedostatkom neujal. Situácia sa rýchlo zlepšila, už v roku 1982 mala firma celkový príjem vyše 500 - miliónov dolárov. V roku 1983 do čela správnej rady bol zvolený John Sculley, bývalý prezident spoločnosti Coca - cola. Práve v tomto roku predstavila firma nový počítač s názvom Lisa, ktorý však nepriniesol významný obchodný úspech. Rozhodli sa vyvinúť taký počítač, ktorý by bol prístupný pre širokú verejnosť. Preto pristúpili k myšlienke využiť grafiku v novom programovom vybavení počítača. V roku 1984 sa objavil nový počítač s názvom Macintosh.
Ďalšie zdokonalené verzie počítačov typu Macintosh sa objavili v roku 1987. Medzi novinky patrili prenosné počítače typu "Notebook", názov je odvodený z rozmerov prístroja. Je to ďalšia vývojová etapa po prístrojoch typu "Laptop". Svojou veľkosťou nepresahujú normalizovaný formát "A3". Prenosné počítače si veľmi rýchlo získali obľubu, napriek tomu, že sú drahšie v porovnaní s bežnými typmi. Apple ako prvý zaviedol mnoho nových prvkov do výpočtovej techniky. Firma Apple ako prvá vyvinula myš, a medzi prvými začala zaoberať multimediálnymi systémami. Začiatkom deväťdesiatych rokov nastal prudký rozvoj výpočtovej techniky, ktorý dodnes pokračuje.
Počítače Macintosh si dodnes udržali popredné postavenie na trhu. Snáď ani jedna sféra techniky sa nevyvíja tak rýchlo, ako výpočtová technika. Zo dňa na deň výrobcovia predstavujú stále výkonnejšie mikroprocesory. Počítače sú stále výkonnejšie, vďaka čomu sa používajú stále náročnejšie softvérové aplikácie. Aký bude ďalší vývoj? Nechajme sa prekvapiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.