MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc., zoopsychológ
Otázka: Nedávno sa v tlači objavila správa o napadnutí speváka Roba Kazíka vlastným bernardínom. Máme tiež psa tohto plemena. Je flegmatický, nemáme s ním žiadne problémy, práve naopak. Nevieme si predstaviť ani vysvetliť podobnú situáciu. Čo môže byť príčinou takéhoto napadnutia?
Zn.: Bernardín, Poprad
K tejto príhode sa môžem vyjadriť len v určitých súvislostiach. Z aspektu etológie, zoopsychológie, animálnej psychiatrie by to mohla byť u psa dominantná teritoriálna agresivita. Ide o agresívne správanie orientované na majiteľa, jedinca, ktorý je v sociálnej hierarchii psa na prvom mieste. Znamená to, že ide o osobu, ktorú pes najviac rešpektuje a kde dominuje na jednej strane optimálny psychosociálny vzťah medzi človekom a psom a na druhej strane je to vrodená podriadenosť zdedený po vlkoch, ktorá tlmí normálnu agresivitu u psa. Z toho vyplýva, že pri ideálnom, chovateľskom, kynologickom, zoopsychologickom a etickom zvládnutí psa je riziko vzniku dominantnej teritoriálnej agresivity minimálne.
Reálny život je však od ideálu neraz vzdialený a tak výskyt tejto agresívnej deviácie nie je ojedinelý. Myslím si, že nie je potrebné zdôrazňovať, že v plnej miere je v týchto situáciách zodpovedný len človek, ktorý sa často v chovateľských ambíciách preceňuje a nedoceňuje pritom riziká, ktoré pre všetky zainteresované strany z toho vyplývajú. Jedným z nich je chovateľský deformácia majiteľov psov, ktorá spočíva v tom, že formy správania sa psa vníma človek ako stále a nemenné. Majiteľ neregistruje už nové signalizačné informácie zo strany psa, ktoré sú významom pestré a výpovedné.
Pri vývoji dominantnej teritoriálnej agresivity neurotického typu, by majiteľovi nemali uniknúť emocionálne prejavy vzdoru psa pri vyžadovaní poslušnosti, či výcvikových pokynov (vrčanie, upretý pohľad, brechanie, útočná motorika, atď.) Keď sa tieto prejavy často opakujú a nie sú správnym spôsobom odblokované, fixujú sa do diagnózy uvedenej anomálie správania, kedy je už špecifická terapia urýchlene nutná. Priamy fyzický útok psa na človeka je už len intenzívnejšou formou tohto jeho negatívneho správania.
Bernardín ako si ho mnohí ľudia romanticky predstavujú cez jeho "horský altruizmus", a ako aj čitateľka nazvala, flegmatické prejavy, je však plemeno, ktoré má svoje základné behaviorálne charakteristiky. Spočívajú v nízkej letorickej aktivite (pomalé pohyby), ale vo vysokej hladine agresivity (boxer, husky) a nízkej schopnosti učenia.
Pes má síce veľmi dobré vyvinutý čuch, ale príčinu tohto konfliktu by som nevidel v tom, že pán Kazík si pred touto dramatickou situáciou obliekol nový domáci úbor, ako sa píše v jednej reportáži. Pes vníma svojho "pána" hlavne cez vyššie psychosociálne mechanizmy správania a tie sú u psa v takom prípade primárne.
Dominantná teritoriálna agresivita nevzniká v priebehu troch, štyroch dní, ale je to dlhotrvajúci proces a takmer vždy je vizitkou chovateľského nezvládnutia psa. Hlavne 90 kg Bernardín si vyžaduje striktné dodržiavania celého denného režimu. Treba sa mu intenzívne venovať nie len situačne, ale kontinuálne, v opačnom prípade je pes frustrovaný (stráda) a emocionálne labilný (riziko vzniku abnormálnych foriem správania).
Podobné situácie končia fatálnejšie, keď sa jedná o hyperagresívne plemená (pitbullteriér, anglický mastif, bullmastif, atď.), u ktorých sú útoky a spôsob hryzenia extrémne deštrukčné (fixné zahryznutie, trhanie).
Ostáva veriť, že tento prípad nebude vnímaný emocionálne a subjektívne širokou verejnosťou a pán Kazík sa úspešne a rýchlo uzdraví. A tiež, že v prípade "vinníka" Dustina prijme racionálne stanovisko, ktorým potvrdí svoju identickú motiváciu vlastniť psa, ako aj celkový pozitívny vzťah k tomuto človeku naklonenému druhu zvieraťa.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.