človeka aj v jeho ďalšom živote. Je jednou z dôležitých ľudských činností a dáva veľký priestor fantázii, iniciatívne, pokusnému správaniu sa i tvorivosti. Obsahuje momenty napätia i uvoľnenia, učí prekonávať zábrany, ba aj úzkosť alebo cit menejcennosti. Hra má veľký psychologický význam.
Existuje niekoľko druhov hier:
Funkcionálne hry - ide o jednoduché narábanie s hračkami, presýpanie piesku, prelievanie vody a pod. Opakovaním sa cvičia a zdokonaľujú zmyslové a pohybové funkcie.
Fiktívne hry - tieto napodobňujú skutočné situácie, predstierajú ich, zdokonaľujú predstavivosť, učia plniť jednoduché úlohy a rešpektovať pravidlá.
Konštruktívne hry - ide o stavania z kociek, stavebníc a iného materiálu. Okrem zručnosti zlepšujú pozornosť, predstavivosť, myslenie a vôľové vlastnosti - trpezlivosť, vytrvalosť, napomáhajú tvorivosti.
Pohybové hry - obyčajne sa uskutočňujú vonku pre radosť z pohybu. Uvoľňujú pohybovú energiu, zdokonaľujú psychomotoriku, dovoľujú tvorivú improvizáciu, učia zvládnuť niečo nové.
Športové hry - sú podobné ako pohybové, uskutočňujú sa však podľa pravidiel. Učia rešpektovať pravidlá, pestujú disciplínu a vôľové vlastnosti.
Bojové hry - hra na bojovníkov. Uvoľňujú energiu, prípadne usmerňujú útočnosť, sú zdrojom napätia a uvoľnenia. Učia odvahe.
Spoločenské hry - majú socializačnú funkciu. Zušľachťujú kultúrno-spoločenské návyky, slúžia na sebapoznávanie a porovnávanie sa s druhými. Uplatňuje sa pri nich iniciatíva a tvorivosť.
Stolové hry - majú relaxačnú funkciu. Ide v nich o to, aby si človek zahral. Uvoľňujú napätie, učia podriaďovať sa pravidlám, prípadne rozširujú znalosti.
Ako vidíme, existujú rôzne hry. Hrajme sa. Či už sami, či s rodinou, priateľmi, známymi. Obojstranná radosť z hry zbližuje, a to je ďalší význam hry pre človeka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.