jemných múčnikov, do ktorých dávame zemiaky, pridávame trochu citrónovej šťavy alebo kôry, vanilku a pod. Tým odstránime pachuť po zemiakoch.
Zemiakovú kašu riedime vždy horúcim mliekom, ktoré postupne prilievame a kašu ručne dobre ušľaháme. Ak kašu zalejeme studeným mliekom, je mazľavá. kaša ušľahaná v mixéri je spenená, rýchle redne a nemá takú dobrú chuť.
Sladké zemiakové cesto zbavíme zemiakovej príchuti tak, že doň pridáme korenie, citrónovú kôru, vanilkový cukor alebo kvapku octu. Namiesto časti múky môžeme tiež pridať škrobovú múčku Solamyl, ktorá odoberá cestu nežiadúcu príchuť a súčasne cesto dobre spája.
Klíčiace zemiaky obsahujú jedovatý solanín. Preto ich nevaríme v šupke, ale ošúpané a miesta s klíčkami vykrajujeme.
Oškriabané zemiaky varíme v osolenej vode, a to nielen preto, aby sme dosiahli výraznú chuť a rovnováhu s ostatnými minerálnymi látkami, ale aj preto, aby sa zbytočne nevylúhovali minerálne soli. Na 1 kg hľúz dávame asi 10 g kuchynskej soli.
Zemiaky pečieme v šupke, zabalené v alobale. Tak si uchovajú najviac vitamínu C. Servírujeme ich horúce, a to na tanieri, každý si zemiak rozbalí a ošúpe sám.
Staré zemiaky varíme ošúpané v bujóne, a nie vo vode; tak budú mať lepšiu chuť.
Zemiaky, ktoré tmavnú (černejú), boli buď dlho v mixéri, alebo ošúpané dlho na vzduchu. Černanie sa urýchľuje aj používaním strúhadla alebo miagadla, ktoré nie je z nehrdzavejúceho materiálu. Ošúpané zemiaky môžu stáť asi 2 hodiny, ináč tmavnú; ide však o enzýmovú zmenu, ktorá neškodí zdraviu ani chuti.
Autor: K/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.