vychádzať do prírody bez antihistamínových liekov. Najrozšírenejšími trapičmi sú komáre, dobiedzajú na tienistých miestach pod korunami stromov aj cez deň, v otvorenom priestore hlavne v podvečer za šera. Svoju korisť vycítia na diaľku, zvlášť ich vábi pach parfumov, ktoré preto počas pobytu v prírode radšej nepoužívajte. Naopak ich, aspoň čiastočne, odpudzuje telesný pach osôb, ktoré predtým konzumovali vitamíny B komplexu. Tiež na pokožku natretú mätovým olejčekom alebo octom menej usadajú. pomerne spoľahlivou ochranou pred komármi, aj inými krvilačnými parazitmi, poskytujú repelenty, napr. Indulona repelentná (masť), Peramone (sprej) či Repudin (tekutina). Tieto prípravky zvyčajne účinkujú 1 4 hodiny, niektorí ľudia ich však neznášajú. Až niekoľko týždňov chráni pred hmyzími útočníkmi impregnácia odevu reziduálnym preparátom, ako sú Peripel 55, Furyl 10 EC a podobne. Obťažovanie komármi obmedzí tiež vreckový batériový odpudzovač, v západných krajinách (Rakúsko) je bežne v predaji. Pre miestnosti sú určené sieťové elektrické odpudzovače komárov.
Ovady sú stredne až značne veľké bodavé muchy rozšírené hlavne pri vodách, ale aj v otvorenej krajine na lúkach a pasienkoch, neraz značne vzdialených od vody. Na rozdiel od komárov sú agresívne za slnečného počasia, najviac pred dažďom. Ich bodnutie je veľmi bolestivé, spôsobuje tvrdé opuchliny a pri citlivých osobách i búšenie srdca až zlyhanie krvného obehu. Ochrana podobná ako pred komármi.
Nebezpečným sa môže stať poštípanie osami a včelami. U ľudí alergických na ich jed, vznikajú dýchacie a obehové ťažkosti. Na zmiernenie bolesti prikladáme na opuchliny studené obklady, prípadne obklady s octanom olovnatým (Plumbin). Novšie sa používa Cremor aluminii acetico tartarici G (Galvex). Bolesti zmierni aj chladivý sprej z dimetyléteru (PR freeze sprey). Po uštipnutí včelou ostáva v mieste vpichu odtrhnuté žihadlo, musíme ho vybrať, inak vyvolá hnisanie.
Životu nebezpečné sa môže stať, ak sa osa alebo včela dostane do úst a bodne do jazyka alebo podnebia. Vzniknutý opuch môže viesť aj k uduseniu postihnutého. Do úst sa tento hmyz dostane buď s nápojom, do ktorého nebadane spadol, alebo nepovšimnutý so sladkými plodmi, najmä s melónom. Ako prvú pomoc dáme cmúľať ľad, ak ľad nemáme, prikladáme aspoň studený obklad. Podľa možnosti podáme aj antihistaminikum, vážne prípady vyžadujú lekárske ošetrenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.