minuloročným prieskumom.
Kým vo februári minulého roka sa 55 percent obyvateľov európskych krajín vyjadrilo, že ich situácia je skôr zlá, tentoraz ich bolo 51 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktoré zverejnil francúzsky inštitút AFP-IPSOS.
Ľahký úbytok pesimistov je očividný predovšetkým v troch z piatich skúmaných krajín - v Nemecku dosiahol 71 percent, čo je o štyri percentá menej ako vlani, v Taliansku klesol dokonca o sedem na súčasných 44 percent a vo Veľkej Británii o šesť na dnešných 40 percent. Nezmenený stav zostal v Španielsku, kde svoj život považuje za zlý 39 percent, a nespokojnosť stúpla jedine vo Francúzsku o tri percentá na 51 percent. Situáciu považuje naopak za dobrú viac ako tretina Európanov - 39 percent, čo predstavuje trojpercentný nárast. Desať percent sa k otázke nevyjadrilo.
Postoj k euru sa stáva čoraz negatívnejším, keď jeho popularita klesla o deväť percent na súčasných 62 percent. Za negatívnu vec považuje spoločnú menu 34 percent Európanov, štyri percentná sa k tomu nevyjadrili.
Pokles obľúbenosti eura je všeobecný, osobitne ho však badať najmä v Nemecku, kde euro považuje za pozitívnu vec len 49 percent obyvateľov, teda o 17 percent menej než vlani. Menu pozitívne vníma 66 percent Francúzov (mínus osem), 77 percent Španielov (mínus dve) a 79 percent Talianov (mínus osem). Angličania, ktorí zatiaľ platia britskou librou, podporujú euro 49 percentami (mínus jedno percento).
Európanov najviac znepokojuje neistota a zločinnosť (51 percent, mínus jedno) a nezamestnanosť (46 percent, mínus jedno). Terorizmus je na treťom mieste (41 percent, plus štyri), nezákonné prisťahovalectvo štvrté (35 percent, plus tri). Obavy z neistoty a zločinnosti klesli v Španielsku, Francúzsku a Taliansku, naopak vzrástli vo Veľkej Británii a Nemecku.
Dôvera v európskych premiérov stúpla vo väčšine krajín z 38 na 42 percent, klesla len v Španielsku, kde Josému Maríovi Aznarovi dôverovalo iba 36 percent obyvateľov. Znamená to pokles o päť percent oproti situácii spred roka. Aznarovi nedôverovalo 58 percent obyvateľov a osem percent nemá na túto otázku vyhranený názor.
Dôvera najviac vzrástla voči talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu o päť percent. Vo Francúzsku verilo predsedovi vlády Jeanovi-Pierrovi Raffarinovi 58 percent ľudí, čo je o 16 percent viac ako jeho predchodcovi Lionelovi Jospinovi. Britovi Tonymu Blairovi verilo 39 percent a Nemcovi Gerhardovi Schröderovi 29 percent, v oboch prípadoch sa čísla v porovnaní s februárom 2001 nezmenili.
Prieskum sa uskutočnil koncom mája v piatich európskych krajinách, v každej na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Celkovo sa do prieskumu zapojilo 4767 osôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.