úroda repky, tak aj obilnín. Príčinou je ako všade sucho a aj napadnutie porastov hubovitými ochoreniami.
Riaditeľa Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Vranove nad Topľou Jozefa Voľanského sme sa opýtali, či poľnohospodári ich regiónu nemohli viac dohliadnuť na chemickú ochranu porastov. "Poľnohospodárske podniky nemali dosť finančných prostriedkov. Zápasili sme s tým do ostatku. Už sme mohli žať, len sme nemali na naftu."
Žatva vo vranovskom regióne je už v plnom prúde, obilniny sú zrelé. "Keby sme mali techniku, tak môžeme žať naplno. Technika nám chýba, máme zastaralé kombajny, ktoré nám stále vypadávajú," poznamenal J. Voľanský. V poslednom čase ochabla aj kooperácia s inými okresmi, pod čo sa taktiež podpísala zastaranosť techniky. "Napríklad zo Starej Ľubovne povedia, že ich kombajny ani nevydržia cestu do Vranova." Takže poľnohospodári vranovského regiónu sa musia spoliehať na vlastné sily a na vzájomnú výpomoc v rámci okresu. V plnej permanencii je 12 výkonných kombajnov Class, ktoré vlastnia poľnohospodárske podniky okresu a tie idú na doraz.
Aj vďaka tomu už majú pod strechou ozimný jačmeň zo všetkých 300 hektárov. Jarný jačmeň majú zasiaty na ploche 1 840 hektárov a doma je úroda z vyše 700 hektárov. Zožatých je aj vyše 600 hektárov pšenice z celkovej výmery 6 320 hektárov. Ozimná repka, ktorú v okrese Vranov nad Topľou majú zasiatu na 2 307 hektároch, je takisto pokosená na vyše 90 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.