rokov, aby dozreli. Pritom dorastajú až do 30 m dĺžky.Za svoj charakteristický názov vďačí rastlina tŕňom umiestneným pri listoch, ktorými sa zachytáva o kmene stromov. Indiáni Ashaninkovia získavajú liečivý vývar varením jej kôry a koreňov. Na celom svete existuje viac než 60 druhov tejto rastliny, avšak iba dva z nich pochádzajú z Peru a majú zdokumentované liečivé vlastnosti.
Pred každou liečebnou kúrou je nutné vykonať viac či menej intenzívnu detoxikačnú a očistnou kúru. Na to slúži bylinka Manayupa. V ľudovom liečiteľstve sa využíva hlavne preto, lebo čistí organizmus, čo znamená elimináciu exogenných látok z krvi a pečene, zbytkov liekov a ich metabolitov, posiluje činnosť ľadvín, vyvoláva vylučovanie väčšieho množstva moču, a má účinok celkovo upokojujúci. Pokiaľ sa Manayupa podáva samostatne preukazuje najvyššie čistiace a liečebné účinky.
Ďalšími andskými a amazonskými bylinkami, ktoré pracujú s Vilcacorou vo vzájomnej symbióze, a tak výrazne urýchľujú výsledok liečby, je napr. Sangre de Drago - dračia krv. Ta má výrazné protizápalové, antibakteriálne a protivirové účinky. Uľahčuje hojení a zaceľovanie rán, používa sa pri rôznych kožných ochoreniach, v liečbe vredového ochorenia žalúdka, hnačke, zápale a pod.
Hercampuri je rastlina, ktorá veľmi blahodárne pôsobí na pečeň a na vylučovanie žlče, znižuje hladinu cholesterolu, a upravuje pečeňový metabolizmus. Používa sa pri chronických pečeňových ochoreniach a má tiež detoxikačné účinky.
Veľmi silné účinky na organizmus má tiež Zarzaparilla. Pôsobí ako očista krvi a tiež pri chorobách pečene, ktorá je zvlášť ohrozená toxickými látkami. Má tiež posiľujúce účinky pri vyčerpaní organizmu a pôsobí protizápalovo.
Aceite de Copaiba je strom, ktorého živica sa používa pri liečbe kožných chorôb. Úspešne hojí bercové vredy, lupienku a iné dermatózy. Má tiež významný atibakteriálny efekt.
Z ďalších známych byliniek, ktoré sa kombinujú s Vilcacorou sú napr. Muňa-Muňa, Jergon Sacha, Chuchuhuasi, Ubos, Achiote, Maca, Caigua a veľa ďalších.
Svetový obrat obchodu s preparátmi z Vilcacory dosiahol v roku 1995 viac ako 3 mil. dolárov. Z Peru bolo vyvezených viac ako 726 ton Vilcacory do celého sveta. Vzhľadom k obmedzeným prírodným zdrojom, začali krajiny, kde sa Vilcacora prirodzene vyskytuje, kontrolovať ich vývoz. Objavujú sa správy o umelom pestovaní Vilcacory, ale kvalita nie je zatiaľ porovnateľná s prirodzenou formou.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.