to predovšetkým v poslednom čase takým populárnym riešením, ako je anatomická posteľ. Nespíte predsa vo väznici, aby vám stačila holá pričňa.
Pre správny spánok je veľmi dôležité, aby vaša chrbtica bola v prirodzenej polohe, t. j. nemusela sa rôzne krútiť a ohýbať. Tomu prispeje jednak správny matrac, ale nesmieme zabúdať ani na vankúše.
Pri výbere vankúša ste postavení pred rozhodnutie, či chcete klasický, alebo anatomický. Anatomický je taký, ktorý svojou konštrukciou či voľbou výplňového materiálu dovoľuje hlavne zaujať prirodzenú polohu a umožňuje správnu a plnú oporu krčnej chrbtici pri ležaní.
Samozrejme, že neexistuje univerzálny vankúš, ktorý by vyhovoval všetkým. Každý človek má inú hmotnosť a tiež iné zvyky. Niekto má rád pod hlavou naukladaných veľa vankúšov, niekto nie. Naviac je dôležité prihliadnuť aj k fyzickej stavbe postavy. Optimálne je si vankúš pre kúpou aspoň na chvíľu vyskúšať.
Tvarované anatomické vankúše sú väčšinou zložené z viacerých prvkov. Typickým je podporný valček pre odľahčenie krčných stavcov a segmentovaná plocha pre uloženie hlavy. Tá slúži aj k stabilizácii hlavy. Človek tak má správnu polohu počas celého spánku. Jednotlivé prvky môžu mať rôznu veľkosť, v závislosti na stavbe človeka a jeho zvykoch.
Nevýhodou tvarovaných vankúšov je ich špecifické použitie. Pokiaľ ste napr. zvykli používať vankúš aj ako pierku chrbta pri čítaní v posteli, tak tvarovaný vankúš nie je práve na tento účel najvhodnejší, pretože si drží stále svoj profil.
Je dobré si uvedomiť, že nie každý zdravotný vankúš musí mať neobyčajný tvar či štruktúru. Môže to byť úplne obyčajný vankúš, avšak s vhodnou výplňou. Spomeňme ortopedický vankúš plnený šupkami z pohanky alebo prosa. Vďaka sypkému materiálu sa automaticky a ortopedicky vhodne prispôsobí vašej hlave a šiji. Takýto vankúš je použiteľný aj ako opierka pri sedení.
Dnes sú vankúše a ostatné prikrývky plnené predovšetkým tzv. umelý perím polyesterovými vločkami, alebo bavlnenými materiálmi či husím a kačacím perím. V neposlednom rade potom ovčím rúnom či vyššie uvedenými pohánkovými či inými šupkami.
Výplň na báze polyestru je veľmi obľúbené pre svoje úžitkové vlastnosti. Takýto vankúš sa dá prať v pračke, je bezprašný a celkovo vhodný aj pre alergikov. Taktiež aj dobre zohrieva.
Vankúše plnené perím sú už klasickou a rokmi odskúšané. Ľudia však od nich odstupujú z dôvodu rôznych alergií. Nie vždy je však na vine samo perie. Veľakrát je príčinou nesprávna údržba a hygiena.
Pomocou rôznych syntetických pien (napr. molitan) sa dajú vyrobiť anatomické vankúše s výbornými pružiacimi vlastnosťami a veľmi dobrou priedušnosťou. Takéto vankúše sú vhodné pri problémoch s krčnou chrbticou. Pri ležaní na chrbte aj na boku je chrbtica vždy v správnej polohe. Pri nákupu potom môžeme vyberať z viacerých druhov tvrdosti.
Už zmienené pohánkové či iné šupky sú pomerne netradičný materiál. Ten má však vynikajúce vlastnosti. Záleží potom na spôsobe výroby vlastného vankúša, ale šupky môžu mať aj mikromasážne účinky na krčné svalstvo. Takto plnené vankúše sú elastické a dôkladne sa prispôsobia vašim požiadavka. Na druhej strane držia správnu polohu hlavy a krčných stavcov (vytvárajú anatomickú formu). Pri správnom spracovaní sa nemusíte báť napadnutia materiálu rôznymi škodcami (napr. roztoče), pretože šupky neobsahujú pre roztoče žiadne zužitkovateľné časti. Veľmi zaujímavé sú aj špekulácie o upokojujúcich účinkoch týchto vankúšov, ktoré tým, že vydávajú tichý šelest, môžu pozitívne ovplyvňovať váš spánok.
V konečnom dôsledku však stále platí: Ako si usteliete, tak budete spať.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.