mečové, zostavené v hustej špirále tvoriacej bohatú ružicu. Veľmi dôležité sú korene, podľa ktorých rozoznáme dracénu od príbuzného a podobného druhu Cordyline. Jemné korene sú žltooranžovej farby. Dracéna je vhodná na pestovanie v teplých svetlých miestnostiach. Používa sa ako solitéra, k sadeniu do väčších mís. Listy sa používajú na aranžmány. V súčasnosti sa pestuje mnoho druhov v rôznych farebných odtieňoch, ako napríklad: Dracaena fragrans - je veľmi mohutná s listami až 80 cm dlhými. Dracaena marginata - má tenké červenozelené listy a úzky kmeň, Dracaena deremensis má vzpriamený nevetvený kmeň a olivovozelené listy, Dracaena deremensis´Bausei´ - má široký biely pruh uprostred listu, Dracaena deremensis´Warneckii´ - má biele pruhy na okrajoch listu.
Nároky:
Teplota: Pestovacia teplota 20 25 °C. Zimná teplota 16 °C. Pri zakorenení potrebuje 25 30 °C.
Svetlo: Svetlé stanovisko s letným pritienením proti priamemu slnku. Panašované druhy sú náročnejšie na teplotu a svetlo.
Zálievka a výživa: Vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto ich často rosíme. Pravidelná zálievka a prihnojovanie stredne koncentrovaným roztokom plných hnojív. V zime zálievku obmedzíme.
Substrát: Stredne ťažká humózna zemina. Pôdna reakcia pH 5,5. Pre množenie zmes rašeliny a piesku.
Množenie: Vegetatívne najoptimálnejší čas pre množenie je zimné a jarné obdobie. Rastliny množíme vrcholovými alebo stonkovými odrezkami, kedy sa kmeň rozreže na odrezky s 2 3 listami. Tie sa sadia do kvetináčov, alebo bez listov a vtedy sa pichajú priamo do zeminy. Tiež je možné položiť kmeň bez listov na zeminu tak, aby korene boli v pôde. Po celej dĺžke vyrastajú nové vrcholy, ktoré sa prihrnú zeminou a po zakorenení sa odrezávajú a sadia do kvetináčov.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.