do detskej izby, ak je v nej dostatok voľného priestoru. Jeho plocha zaberie o niečo viac miesta ako kancelársky písací stôl. Ale ani v prípade väčšej izby nie je potrebné, aby bol stálou súčasťou zariadenia, preto navrhujeme rozoberateľné riešenie. Domček je najvhodnejší pre vekovú kategóriu 4 - 6 rokov, zmestia sa doň najviac dvaja "obyvatelia".
Dom sa skladá z troch základných častí: podlaha a bočná stena, navzájom spojené pevnými závesmi tvoria prvý diel, predná a zadná štítová stena, medzi nimi druhá bočná stena je druhým dielom. Tieto steny sú tiež spojené závesmi. Tretí samostatný diel tvorí strecha z dvoch sklápacích častí.
Jednotlivé steny zhotovíme čo najľahšie. Kostru budú tvoriť laty s prierezom 18 x 40 mm, v rohoch ich spojíme plátovaním a spoj posilníme lepidlom a malými skrutkami. Laty použijeme na obvod stien a na exponované miesta, teda tam, kde budú dvere alebo okná. Okná dáme podľa situácie v miestnosti, odporúčame menšie okno na zadnú štítovú stenu a väčšie dvojkrídlové okno na jednu z bočných stien. Dvere dáme na prednú štítovú stenu (obr. 1), alebo na kraj bočnej steny. Pre dvere zhotovíme samostatný rám a zárubňu, okná vyrobíme z dvojitých rámov spojených závesmi.
Keď dokončíme kostru stien, z vonkajšej strany ich oplášťujeme tenkou preglejkou, ktorú na kostru prilepíme a pribijeme tenkými klinčekmi s malou hlavou. Z vnútornej strany stačí nalepiť tvrdý kartón, ktorý kúpime v ramárstve. Steny takto dosiahnu celkovú hrúbku asi 2,5 cm.
Na kostru podlahy použijeme širšie dosky, preglejku pribijeme len z vrchnej strany. Rozmer podlahy bude 80 x 160 cm, teda dvojnásobná dĺžka oproti šírke, aby sa štítové steny dali sklopiť na bočnú stenu. K podlahe priložíme prvú bočnú stenu, ktorá dĺžkou presahuje podlahu na oboch koncoch o hrúbku štítových stien. Z vnútornej strany medzi styčné plochy oboch stien priskrutkujeme nerozoberateľné závesy, aby sa podlaha dala vyklopiť hore na bočnú stenu. Máme hotový prvý diel (obr. 2).
Druhý diel pozostáva z troch stien - bočnej steny, rovnako dlhej ako predošlá, na ňu kolmo priložíme z oboch strán dve štítové steny, všetky tri spojíme podobne ako v predošlom prípade nerozoberateľnými závesmi, aby sa štítové steny dali sklopiť dovnútra na bočnú stenu. Tento celok tvorí druhý diel. Výška bočných stien je 100 cm, špička štítových stien dosiahne 140 cm, pričom štít je v hornej časti pravouhlý a strecha bude mať 45-stupňové klesanie (obr. 3).
Obidva diely navzájom spojíme skrutkami s metrickám závitom, ktoré ešte pred oplášťovaním upevníme do kostry podlahy a voľných okrajov štítových stien tak, aby ich konce vyčnievali asi o 3 cm smerom von. V protiľahlých stenách vyvŕtame otvory, cez ktoré skrutky prestrčíme a spojíme oba diely pomocou krídlových matiek. Pod matky nezabudneme kruhové kovové podložky, aby sa nezarezávali do dreva. Takéto spojenie je dostatočne pevné a zároveň rýchlo rozoberateľné. Na montáž štítových stien s bočnou stenou dáme po tri skrutky, k podlahe pripevníme steny na dlhšej strane štyrmi skrutkami, na kratšie strany stačia po dve.
Napokon objekt zastrešíme. Dva kusy preglejky odrežeme tak, aby prečnievali asi o 5 cm steny na všetky strany. Preglejky spojíme závesmi, ktoré budú na trojuholníkových klátikoch z vnútornej strany strechy. Pri skladaní strechy sa teda obidva diely preglejky vyklopia smerom nahor (obr. 4). Strechu na steny nasadíme pomocou drevených kolíčkov, ktoré trčia z horných hrán obvodových stien, v strešných dielcoch vyvŕtame príslušné otvory.
Na dvere a okná urobíme jednoduché zárubne z rohovej lišty v tvare písmena L. Zostáva vymaľovať, ale túto prácu pod naším dohľadom už môžeme prenechať budúcim obyvateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.