novopostavených bytov na Čechovovej ulici. Výstavba domu stála 60 miliónov korún, polovicu dostalo mesto ako dotáciu z ministerstva výstavby a druhú polovicu ako dlhodobý úver na 15 rokov s výhodným 4,5 percentným ročným úrokom.
Hoci záujem o bývanie v tomto dome prejavilo až 463 žiadateľov, výška nájomného v týchto bytoch ich počet určite preriedi. "Výška nájomného vychádza z pôžičky, existuje výmer ministerstva financií, ktorý predpisuje, že u novopostavených bytov už nie je regulované nájomné, ale v takej výške, aby odrážalo výšku vynaložených nákladov z hľadiska trhu. Nájomné pre dvojizbový byt je vypočítané vo výške 3710 SK, pre 3-izbový byt 5091 Sk a pre byty vozičkárov, ktorých je 6 na prízemí a sú s rozlohou 82 metrov štvorcových, je výška nájomného vypočítaná na 5481 Sk. Tieto ceny sú urobené na základe platných predpisov," vysvetlil nám riaditeľ BPMK Marián Varga. "Uvedomujeme si, že ide o dosť vysoké nájomné, že si tieto byty budú môcť dovoliť len rodiny s adekvátnym príjmom, keďže k spomínaným čiastkám treba ešte pripočítať dve-tri tisícky za služby spojené s užívaním bytu, voda, elektrina, plyn a teplo. Pravdepodobne sa to bude musieť skĺbiť nejako s príspevkom na bývanie, na ktoré majú sociálne dokázané rodiny nárok, aby im to na zaplatenie vyšlo. K celému problému bude ešte porada na magistráte u námestníka Filasa. Je možné, že sa ešte nájde spôsob, ako nájomné upraviť."
Vedúca sociálneho oddelenia na magistráte Gabriela Harčárová je z vypočítanej výšky nájomného, ktoré predpisuje výmer, zhrozená. "Také drahé nájomné byty sme nepotrebovali. Rodiny, či matky s deťmi, ktoré potrebujme vyriešiť, si to nebudú môcť dovoliť. Máme síce 463 žiadostí, ale ľudia so 6-7 tisícovým príjmom jednoducho vypadnú z hry. Veď na to, aby zaplatili byt na Čechovovej ešte mali z čoho žiť potrebujú najmenej dvakrát toľko, možno ani 20-tisíc nebude dosť," posťažovala sa Gabriela Harčárová.
Námestník primátora Jozef Filas vysvetľuje, že tieto byty sa stavali po legislatívnych zmenách, po prijatí Zákona o bývaní, ktorí uvoľnil ruky všetkým majiteľom bytov, aby bola výška nájomného ekonomická a blížila sa k skutočným nákladom. "Byty si budú môcť dovoliť len tie rodiny, ktoré splnia podmienky ministerstva výstavby, komisia posúdi aj ďalšie okolnosti. V komisii budú môcť byť prítomné aj média, aby bol proces transparentný. Treba však povedať, že záujem niekoľkonásobne prevyšuje možnosti a možno by naozaj nebolo zlým riešením vylosovanie nájomníkov za účastí notára, ako to už navrhol primátor," zamýšľa sa Filas. "Byty sa v týchto dňoch preberajú, koaludácia by mohla byť do týždňa-dvoch, v septembri by sa mali sťahovať. Nájomné, ktoré by nezohľadňovalo náklady, by spôsobilo, že by si mesto muselo prevziať splácanie pôžičky."
Podľa Ing. Ivety Rušinovej z Krajského úradu v Košiciach môžu na Čechovovej ulici získať byt len taká rodina, ktorej príjem nepresahuje trojnásobok životného minima. Mesto k tomu zaväzuje príslušná smernica. Noví nájomníci si byty v novom dome kúpiť do vlastníctva nebudú môcť, zostanú bytmi nájomnými založenými v prospech ministertva výstavby.
Námestník Filas však tvrdí, že odkupovať sa nebudú môcť počas 15 rokov - čo je doba splácania úveru, potom už áno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.